Na co zwrócić uwagę podczas dobierania farb do pomieszczeń?

Malowanie pomieszczeń to jedna z podstawowych prac remontowych – do jej przeprowadzenia nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych, umiejętności ani pomocy specjalistów. Zanim jednak weźmiemy się do malowania, musimy wybrać odpowiednie farby, co dla wielu osób jest zadaniem zdecydowanie najtrudniejszym. Oto kilka rzeczy, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze.

farby

Kolor

Barwa farby to pierwsza kwestia, na którą zwracamy uwagę przeglądając ofertę producentów. Wbrew pozorom nie jest to rzecz jedynie naszego gustu – potwierdzono naukowo, że kolory mogą mieć duży wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym powinniśmy zastanowić się, czy kolor będzie na pewno pasował do danego pomieszczenia. Czerwieni i żółcie są kolorami mocno pobudzającymi, świetnie będą się spisywać w biurach i pracowniach, nie są jednak wskazane w sypialniach, gdyż mogą przeszkadzać w zasypianiu. Odcienie niebieskiego odwrotnie – mają działanie uspokajające, dlatego dobrze się przy nich zasypia, z drugiej strony mogą powodować dekoncentrację, jeśli użyjemy ich w pomieszczeniach, w których pracujemy.

Rodzaj farby

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Uniwersalne farby akrylowe spisują się doskonale w większości pomieszczeń, w których panują neutralne warunki – pokoje, sypialnie, salony, jadalnie, biura itd. Nie będą jednak odpowiednie do pomieszczeń, w których mamy do czynienia np. z wyższym poziomem wilgoci (łazienki, kuchnie), czy większym zapyleniem (korytarze wejściowe, pomieszczenia gospodarcze, garaż). W ich przypadku koniecznie będzie zastosowanie farb o zwiększonej odporności na szorowanie lub wilgoć. Nie tylko umożliwiają one łatwe oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń, ale również zabezpieczają wewnętrzną strukturę ściany przed szkodliwymi warunkami, np. rozwojem grzybów lub pleśni w łazience.

Powierzchnia pomieszczenia

Na każdej puszcze farby znajdziemy informację o zadeklarowanej wydajności, czyli powierzchni, jaką można pomalować z pomocą jednego litra płynu. Zazwyczaj wynosi ona od 10 do 14 metrów kwadratowych na litr przy założeniu, że pokrywamy ściany tylko jedną warstwą. Ilość warstw, uzależniona jest od celu jaki, zamierzamy osiągnąć – przy odświeżaniu koloru jedna warstwa wystarczy, przy malowaniu białych ścian na inny kolor koniecznie będzie zaaplikowanie co najmniej dwóch warstw dla uzyskania jednolitego koloru. Jeśli chcemy diametralnie zmienić kolorystykę pomieszczenia – na przykład przemalować ją z koloru ciemnego na jasny – konieczne będzie wcześniejsze zagruntowanie ścian.

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniej farby ma duży wpływ na późniejszy efekt, jednak bardzo istotny jest również dobór wysokiej jakości akcesoriów – pędzli, wałków i innych. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie producenta profesjonalnych narzędzi malarskich, firmy Argo.