Na co zwracać uwagę kupując stół do jadalni?

Wybierając stół do jadalni, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego wielkość. Powinien być na tyle duży, aby swobodnie mogli przy nim zasiąść wszyscy domownicy. Chętnie decydujemy się na stoły rozkładane, zwłaszcza jeśli często odwiedzają nas goście. Zwykle zależy nam na konkretnym kolorze i materiale, z którego stół będzie wykonany. Chcemy, by pasował do wystroju naszego wnętrza. Niektórym bardziej przypada do gustu elegancka klasyka, inni stawiają na nowoczesny design. Każdemu z nas z pewnością zależy na jakości wykonania i na trwałości stołu. Jak więc wybrać idealny stół do jadalni?

Kształt stołu

Zdania na temat funkcjonalności stołów są podzielone. Niektórzy uważają, że najbardziej komfortowe rozwiązanie to tradycyjny, prostokątny stół, dla innych wygodniejszy będzie stół owalny lub okrągły. Meble powinny być dobrane do przestrzeni, którą dysponujemy. Stoły prostokątne zajmują więcej miejsca, uwzględniając także przestrzeń potrzebną, by swobodnie przemieszczać się wokół stołu oraz miejsce dla wybranych przez nas krzeseł. Jeśli dysponujemy mniejszym metrażem, warto rozważyć zakup stołu okrągłego lub owalnego. Taki stół obejdziemy dookoła bez kolizji, nie potrzebujemy dużej odległości między stołem a ścianą. W mniejszych domach oraz w mieszkaniach kącik jadalniany często połączony jest z kuchnią lub salonem. Stół powinien stać w takim miejscu, by poruszanie się po całym pomieszczeniu było swobodne. Wyobraźmy sobie niewielką kuchnię, na której środku ustawiony jest jadalniany stół dla czterech osób.

Po jednej stronie kuchni znajduje się kuchenka, zlewozmywak, oraz szafka z miejscem na kosz na śmieci. Po przeciwnej stronie mamy szafki na garnki, naczynia, tam też trzymamy przyprawy. Kiedy przygotowujemy posiłek, kilka, a nawet kilkanaście razy musimy obejść stół dookoła. To uciążliwe. Warto wówczas rozważyć umieszczenie jadalnianego stołu w salonie – mówi nam przedstawiciel firmy ItaliaStyle z Ząbkowic Śląskich.

Materiał na stół

Meble wciąż najbardziej kojarzą nam się z drewnem, choć coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach wykorzystywane są materiały z recyklingu, plastik i metal. Wnętrzarska moda zmienia się niemalże tak samo szybko, jak moda odzieżowa. Jeżeli nie boimy się eksperymentować, możemy wybrać stół ze szklanym blatem, czy nawet stół z blatem kamiennym, choć ta druga opcja nie jest popularna, ponieważ jest mało funkcjonalna ze względu na słabą mobilność. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to wybór stołów do jadalni z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. W sklepach i salonach z meblami znajdziemy masywne, solidne stoły wykonane z drewna, jak i bardziej delikatne konstrukcje. Ceny stołów produkowanych z różnych materiałów wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Jeśli dysponujemy naprawdę dużym budżetem, możemy postawić na meble luksusowe, które z pewnością zachwycą naszych gości. Wszystko zależy od naszego gustu i preferencji. Warto też wziąć pod uwagę, jak często odświeżamy design naszych pomieszczeń i jak długo będą nam służyły poszczególne elementy wystroju.