Zmiana frontów jako sposób na odnowienie mebli

Nowy styl wnętrza, odświeżenie przestrzeni, odnowienie mebla – to wszystko zapewnić może zmiana frontów meblowych. Jest to rozwiązanie nie tylko mniej kosztowne, lecz także znacznie szybsze i dające nowe możliwości na wykorzystanie szafy czy półki w porównaniu do wymiany całego elementu wystroju. W artykule dowiesz się, z jakich materiałów są wykonywane fronty, oraz na co należy zwrócić uwagę podczas ich wymiany.

Różne rodzaje materiałów – na co się zdecydować?

Na rynku wybór materiałów jest szeroki, a w połączeniu z szeroką paletą barw i faktur, wybór może przyprawić o ból głowy. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, warto zapoznać się z najpopularniejszymi materiałami:

Drewno – materiał solidny, najdroższy z popularnych (zwłaszcza gdy mowa o drewnie egzotycznym), ale niepozbawiony wad. Musimy pamiętać, że drewno będzie wymagało regularnej konserwacji, oraz może się zsychać i wypaczać,

Płyta MDF – sprasowany w wysokiej temperaturze pył drzewny, zmieszany ze związkami organicznymi. Jak mówi przedstawiciel firmy Frontwit: -Najbardziej odporne na wysokie temperatury i wilgoć są płyty lakierowane, dlatego idealnie nadają się do kuchni. Popularne są także te pokryte folią PVC, jednak folia jest bardziej podatna na zarysowania – może także się odbarwić i nieestetycznie złuszczać.,

Płyta fornirowana – połączenie cienkich pasków naturalnego drewna oraz płyty drewnopodobnej (MDF, sklejki itp.). Dzięki fornirowi (zwłaszcza w wersji matowej), możemy ocieplić wnętrze i nadać przyjemną aurę. Jej wada to podatność na pochłanianie wilgoci – a co za tym idzie, odkształcanie się. Płyty te niezbyt dobrze znoszą bezpośrednie działanie światła, ponieważ mogą ulegać odbarwianiu.

Są to materiały najpopularniejsze, jednak tak naprawdę ogranicza nas wyobraźnia. Dostępne są na rynku także materiały alternatywne: szkło, metal, patyna, a nawet skóra. Do tego szereg elementów wykończeniowych daje nam naprawdę ogrom możliwości.

Nowe fronty to nowe możliwości

Możemy przede wszystkim zmienić charakter całego wnętrza. Jeśli nasza mała pociecha wyrosła już z pudrowego różu, może to czas, aby sama wybrała swój ulubiony młodzieżowy styl – jednocześnie wymieniając fronty? Inną możliwością jest zmiana funkcji pomieszczenia – może czas pomyśleć o własnym biurze, w dobie pracy zdalnej? W takim przypadku wystarczy przemalowanie ścian i wymiana frontów – na przykład na bardziej surowy, skandynawski styl.

W kuchni można w łatwy sposób wprowadzić oddech nowoczesności, poprzez zastosowanie nowych lakierowanych frontów z wysokim połyskiem. Refleksy dodadzą nie tylko więcej światła, lecz także złudzenie powiększenia przestrzeni, działając podobnie do lustra. 

Inna pojawiająca się okazja, to modyfikacja mebli. Nie tylko chodzi o zmianę miejsca, możemy także zamienić pojedynczy front na dwa mniejsze. Lub zamontować jeden mniejszy i pozostawić odsłoniętą jedną wnękę – w zależności od potrzeby. Do tego dochodzi możliwość zmiany sposobu otwierania – „przerzucenie” zawiasów zamieni lewe drzwiczki na prawe.

Korzyści, o których zdarza się zapomnieć

Decyzja o wymianie jedynie frontów, a nie całych mebli to korzyść nie tylko dla naszej kieszeni, lecz także dla środowiska.Pozbywamy się wtedy znacznie mniejszej ilości śmieci, co na pewno zainteresuje osoby zainteresowane zero waste. Nie da się ukryć, że taki sposób renowacji pomieszczeń, to także oszczędność czasu – a co za tym idzie, sprawnie będziemy mogli cieszyć się nowym pomieszczeniem. A to doceni każdy, kto chociaż raz w życiu doświadczył ciągnącego się w nieskończoność remontu.

śr. ocena 0 / głosów 0