Zielone ściany – ogrody wertykalne. Hit czy kit?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, jakie korzyści płyną z obcowania z naturą. Ogrody wertykalne umieszczane w budynkach mieszkalnych, biurowych czy użytkowych to możliwość cieszenia się towarzystwem zieleni przez cały rok. Pełnią za równo funkcję estetyczną, jak i praktyczną, bowiem odpowiednio dobrane gatunki roślin, pozwalają oczyszczać powietrze w pomieszczeniach.

Gra w zielone

Pionowe, zielone ściany z roślin, zwane ogrodami wertykalnymi, pozwalają na zgromadzenie dużej ilości roślin na niewielkiej przestrzeni. Jaki jest ich cel? Nikogo nie trzeba przekonywać do zalet posiadania roślin w domu. Warto wymienić chociażby stabilizację wilgotności i temperatury we wnętrzu, co przynosi korzyści pod postacią naszego lepszego samopoczucia, zdrowia i zwiększonej wydajności. Rośliny mogą też w znacznym stopniu zneutralizować szkodliwe działanie smogu i innych szkodliwych substancji. Są naszymi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczeniami. Aby zmaksymalizować działanie roślin, potrzebna jest jednak  ich znaczna ilość. Nie zawsze dysponujemy do tego odpowiednią przestrzenią. Dlatego optymalnym rozwiązaniem może być instalacja zielonej ściany. Jak mówi ekspert z firmy New Garden Style:

Zielona ściana to kompozycja złożona nawet z kilkudziesięciu roślin na metrze kwadratowym. Wyobraźmy sobie, ile potrzebowalibyśmy przestrzeni na rozmieszczenie ich w doniczkach. Zielone ściany wykonywane są w dowolnych wymiarach, a ich zainstalowanie to gwarancja poprawy mikroklimatu już w ciągu 24 godzin.

Inna jakość

Ogrody wertykalne na zewnętrznych ścianach budynków raczej nikogo nie dziwią. Ale zielone ściany są coraz częściej spotykane w nowoczesnych pomieszczeniach – zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we wnętrzach prywatnych. W biurach stosuje się zielone ściany także do dzielenia otwartej przestrzeni. Dla firm, które decydują się na tego typu rozwiązania, dodatkową korzyścią, poza oczywistą poprawą jakości powietrza i estetyki wnętrza, jest także pewnego rodzaju reklama. Zielone ściany to sposób na zaprezentowanie firmy jako otwartej na nowoczesne rozwiązania, ekologię, naturę i dbającej o dobrostan pracowników. Może mieć to znaczący wpływ na poprawę wizerunku firmy oraz przyciągnięcie klientów, którzy po prostu będą się w niej dobrze czuć.

Zwykle zielone ściany nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Rośliny dobierane są pod względem zapotrzebowania na światło, wodę czy nawożenie. Istnieje także możliwość połączenia zielonej ściany z automatycznych nawadnianiem. Wówczas ogród wertykalny staje się właściwie bezobsługowy. Kompozycje tworzone są tak, aby kolorystyka, rozmiary i faktury liści roślin tworzyły przepiękne, naturalne obrazy. Dodatkowe oświetlenie podkreśla wyjątkowość takiej ściany. Nic tylko cieszyć oczy zielenią, a płuca świeżym powietrzem!

Decydując się na zainstalowanie zielonej ściany, warto stawiać na doświadczonych w tej dziedzinie fachowców, którzy zadbają o dobór roślin, dopracowanie systemu i technologii nawadniania, aby zieleń nie przestawała zachwycać swoim wyglądem.

śr. ocena 5 / głosów 5