Zastosowanie programatorów czasowych do gniazdek

Programator czasowy (wyłącznik czasowy) to jedno z najprostszych i najpopularniejszych urządzeń automatyki domowej. Programatory umożliwiają łatwe sterowanie obwodami elektrycznymi. Ogólny podział wyłączników czasowych wyróżnia programatory do gniazdek i montowane na szynie. Łatwość montażu i użytkowania sprawia, że użytkownicy prywatni chętniej sięgają po pierwsze z wymienionych rozwiązań.

programator czasowy do gniazdka

Jak i po co używać programatora czasowego?

Chcesz ułatwić sobie sterowanie oświetleniem w akwarium? Lubisz zasypiać przy telewizorze, ale niekoniecznie się przy nim budzić? A może chcesz, żeby stare, ale wciąż sprawne radio włączało się zawsze o szóstej rano? Programator czasowy do gniazdka sprawdzi się w każdej z tych sytuacji. Wyłącznik czasowy do gniazdka montuje się przez podłączenie bezpośrednio do kontaktu; następnie do niego podłącza się urządzenie, którego pracą ma sterować – dlatego bywa nazywany adapterem. Po upłynięciu zaprogramowanego czasu adapter zamyka lub otwiera obwód, tym samym wyłączając lub włączając podłączone do niego urządzenie. Stosowanie programatorów w domu jest więc nie tylko wygodne, ale też oszczędne; urządzenia pobierają energię tylko wtedy, gdy ich działanie jest potrzebne, zaś użytkownik nie musi pamiętać o ich obsłudze.

Rodzaje programatorów czasowych do gniazdek

W dobrze zaopatrzonych hurtowniach elektrycznych, np. w sklepie elektrycznym online Mikam, dostępne są dwa typy czasowych programatorów do gniazdek: mechaniczne (analogowe) i elektroniczne. Programator mechaniczny wyposażony jest w mechanizm zegarowy z silnikiem krokowym. Czas działania programuje się za pomocą pokrętła lub pinów. Wyłączniki tego typu pracują zwykle w systemie dobowym, co oznacza, że ustawiony program obejmuje 24 godziny i codziennie pracuje w tej samej sekwencji. Adaptery mechaniczne są tanie w zakupie i oszczędne w użytkowaniu. Są chętnie wybierane np. do sterowania oświetleniem w akwarystyce czy ogrzewaniem w terrariach. Ich wadą jest niska dokładność przełączania – pracują w piętnastominutowych interwałach.

Elektroniczne programatory do gniazdek mogą pochwalić się dokładnością sterowania co do sekundy. Co więcej, pozwalają na programowanie w trybie tygodniowym, a nawet rocznym. W praktyce oznacza to, że użytkownik może stworzyć odrębny program na każdy dzień tygodnia. Wygodniejsze i bardziej funkcjonalne od programatorów mechanicznych, wyłączniki elektroniczne są niestety droższe w zakupie i bardziej energochłonne. Przed złożeniem zamówienia warto więc dokładnie przemyśleć swoje potrzeby.

śr. ocena 5 / głosów 4