Zastosowanie i właściwości taśm żakardowych

Żakard to nazywa techniki tkackiej. Jej nazwa zaczerpnięta jest od nazwiska twórcy mechanizmu umożliwiającego jej wykonanie – Josepha Jacquarda. Technika ta polega zestawieniu tła z elementami w innym kolorze, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego wzoru, najczęściej motywów roślinnych, czasem scen rodzajowych, a nawet obrazów czy portretów, ale również różnego rodzaju napisów, co nadaje obecnie tego rodzaju tkaninom duży walor użytkowy.

Właściwości taśm żakardowych

Po przeczytaniu specyfiki tej techniki, możemy nabrać przekonania, że służy głównie do jakichś działań artystycznych, odtwarzania nieistniejących już zawodów czy jako hobby dla emerytów. Nic bardziej mylnego, ma ona obecnie bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle i branży reklamowej.
Spytaliśmy ekspertów z firmy Bogdan Gil – jednego w producentów taśm żakardowych o ich właściwości. Dowiedzieliśmy się, że mogą zostać wykonane z wysokiej jakości przędzy polipropylenowej, poliestrowej, elanowej, bawełnianej lub poliamidowej. Każda z nich będzie miała inne właściwości. Dla przykładu: jeśli będzie to elana, powstanie z niej gruba, a więc bardzo wytrzymała tkanina poliestrowa. Po przyszyciu do wybranego produktu łatwo się z nim scali i usztywni tkaninę, z którą została połączona. Do tego taśmy poliestrowe i poliamidowe są stabilizowane termicznie. Sposób wykonywania splotu tkaniny daje możliwość zaprojektowania dowolnego wzoru i napisów. Taśmy mogą być dostępne w dowolnych szerokościach: od 10 do 80 mm, co daje niezliczone możliwości zastosowania.

Zastosowanie taśm żakardowych

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że taśmy znajdują wszechstronne zastosowanie. To, że można za pomocą odpowiedniego splotu wykonać na niej właściwie każdy wzór, często jest wykorzystywane do produkcji taśm z nazwą lub logo klienta. Takie spersonalizowane taśmy są potem używane do wykończenia odzieży, jako materiał do lamowania, łączenia dwóch tkanin za pomocą taśmy z logo.
Inną ogromną dziedziną jest produkcja wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych typu: zakładki do kalendarzy, tzw. smycze reklamowe, logoband, sztywnik (potnik) w odzieży, sznurowadła itp. Sposób wykonania taśm gwarantuje ich jakość i wytrzymałość oraz dodatkowo stanowi schludny element dekoracyjny.

śr. ocena 5 / głosów 5