Zastosowanie drzwi przesuwnych  

Drzwi przesuwne są na tyle funkcjonalne, że wykorzystuje się je w różnym przeznaczeniu. Przede wszystkim sprawdzają się w zabudowie szaf wnękowych. Dzięki temu mogą być doskonałym elementem dopełniającym garderobę, sypialnię czy pokój dziecięcy. Ponadto używa się ich jako przesuwną ścianę dzielącą większe przestrzenie, takie jak salon połączony z kuchnią. Drzwi mogą różnić się kolorem i materiałem. Często są wzbogacane o lustro lub grafikę.

drzwi-przesuwne

Drzwi przesuwne oddzielające kuchnię od salonu

Współczesne budownictwo często stawia na otwarte przestrzenie. Dotyczy to głównie salonów połączonych z jadalniami czy kuchniami. Ze względu na roznoszące się zapachy i hałasy oraz różnice w aranżacji, niektórzy postanawiają oddzielić pomieszczenie kuchenne od salonu za pomocą przesuwnych drzwi. W ten sposób dylemat dotyczący wyboru kuchni zamkniętej lub otwartej znajduje rozwiązanie pośrednie. Ekspert z firmy Indeco dodaje:

Przearanżowanie pomieszczenia zajmuje tyle, co przesunięcie drzwi. Kuchnia zamknięta będzie używana do gotowania, natomiast  podczas różnego rodzaju przyjęć może pozostać otwarta ze względu na możliwość stworzenia jednego, dużego pomieszczenia. Odpowiednio dobrany design drzwi przesuwnych może także być bardzo ważnym dodatkiem w aranżacji pomieszczenia.

Biblioteka, gabinet, garderoba

Drzwi przesuwne nazywane są także ruchomymi ścianami, dzięki temu, że w ciekawy sposób pozwalają zaaranżować bibliotekę lub gabinet. Czasem są używane jako wejście, a w niektórych przypadkach służą za ochronę skrytki z dokumentami czy wartościowymi przedmiotami. Świetnie sprawdzają się także jako element ściennej biblioteczki. Są także powszechnie używane w garderobach. W porównaniu do szaf z drzwiami uchylnymi, drzwi przesuwne nie potrzebują dużo miejsca. Drzwi wewnętrzne w garderobie mogą znajdować się zarówno we wnęce, jak i bezpośrednio przy samej ścianie.

Drzwi przesuwne w pokoju dziecięcym?

Drzwi przesuwne mogą także sprawdzić się w pokoju dziecięcym. Podobnie jak w sypialni czy w garderobie, wykorzystuje się je do zamykania szaf wnękowych, jednak mogą one także stanowić znacznie ważniejszy element pokoju. Pomalowanie ich magnetyczną farbą sprawi, że staną się one swoistą tablicą szkolną, po której można swobodni pisać lub przyklejać na nią naklejki. Drzwi mogą być także wzbogacone o fototapetę przedstawiającą ulubioną postać z kreskówek. Z kolei zastosowanie ich po środku jako przedział jednego dużego pokoju może sprawić, że wspólna bawialnia dla dwójki dzieci będzie także dwoma pomieszczeniami do odrabiania lekcji.

śr. ocena 5 / głosów 5