Jak zamontować podłogę z drewnianych desek?

Montaż desek podłogowych w domu wybiera coraz więcej osób. Decyduje o tym przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość drewna, dostęp do różnych gatunków desek o bogatej gamie kolorów i faktur, a także finalny, efektowny wygląd podłogi drewnianej. Chcesz zamontować naturalne deski w domu lub mieszkaniu? Dowiedz się, co to jest podłoga pływająca oraz jak wygląda układanie podłogi drewnianej na legarach.

Drewniane deski mogą być montowane na podłodze klejonej lub na podłodze pływającej. To pierwsze rozwiązanie jest wykorzystywane już od wielu lat, a do jego najważniejszych zalet należy skuteczne tłumienie dźwięków, w tym skrzypienia. Coraz częściej stosuje się jednak alternatywny sposób układania desek – na podłodze pływającej, co jest nieco szybsze i jednocześnie łatwiejsze. Zobacz, jak wygląda układanie podłogi tą metodą, a także dowiedz się, jak zamontować drewniane deski na legarach.

Montaż podłogi pływającej – najważniejsze wskazówki

W montażu podłogi pływającej najważniejsze jest, by nie stykała się ona ze stropem i ścianami. W tym celu musisz pamiętać, by między podłogą a ścianą zostawić szczelinę dylatacyjną. Dzięki niej powierzchnia podłogi nie będzie przenosiła drgań na inne części budynku.

Zanim przejdziesz do montażu podkładu, rozłóż warstwę izolacji akustycznej, która będzie jednocześnie dodatkową izolacją ciepła. Jednym z najczęściej polecanych materiałów jest wełna mineralna sprzedawana w postaci dużych i łatwych do ułożenia płyt.

Kolejną czynnością jest ułożenie podkładu podłogi pływającej. Może on być wykonany:

  • na mokro – z wylewki. Pamiętaj, żeby poczekać z układaniem podłogi drewnianej aż wylewka będzie miała minimum 2 lub 3% wilgotności i zadbaj o jej zewnętrzne wyrównanie;
  • na sucho – z płyt budowlanych, czyli suchego jastrychu. Nie musisz czekać, aż podkład wyschnie – możesz od razu przejść do kolejnego etapu.

Po ułożeniu suchego jastrychu lub wylewki zajmij się układaniem desek. Zrobisz to, montując je na legarach.

Montaż podłogi drewnianej na legarach – najważniejsze wskazówki

Legary to inaczej drewniane belki będące podporą dla desek. Należy je umieszczać równolegle w odstępach od 40 do 90 cm. Szerokość szczelin między legarami zależy od grubości desek podłogowych (im grubsze deski, tym mniejsze odstępy).

Przed montażem legarów warto je zaimpregnować środkiem grzybobójczym, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu panuje duża wilgotność. Zwróć też uwagę na dobór odpowiedniego mocowania. Możesz do tego wykorzystać wkręty lub metalowe kotwy.

Teraz czas na układanie desek. Swoją pracę rozpocznij od ściany z oknem, a później kieruj się w stronę drzwi. W mocowaniu poszczególnych elementów podłogi pomogą Ci wkręty. Deski nie przylegają do siebie? Wykorzystaj łom i drewniany klocek, którymi dociśniesz deski. Uważaj, żeby nie uszkodzić nowego parkietu.

Na końcu zajmij się montażem listew przypodłogowych. Nie wiesz, które będą najlepiej pasować do pokoju? Zobacz w poradniku Dobre Dla Domu, jak wybrać listwę przypodłogową.

Wiesz już, jak zamontować podłogę drewnianą, możesz więc przystąpić do działania. Na stronie www.ddd.com.pl znajdziesz szeroki wybór różnych gatunków desek, a także narzędzi niezbędnych do ich układania.