Żaluzje plisowane do zadań specjalnych 

Żaluzje plisowane to nowoczesna forma osłon okiennych, której popularność bardzo szybko rośnie. Plisy są cenione i montowane zarówno przez właścicieli prywatnych mieszkań, jak i inwestorów urządzających duże przestrzenie publiczne czy biurowe. Architekci wnętrz i dekoratorzy chętnie po nie sięgają, ponieważ ten rodzaj osłony daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych i sprawdza się w większości wnętrz.

Plisy okienne

Zalety plis – gdzie sprawdzą się najlepiej? 

Plisy to osłona okienna stanowiąca skrzyżowanie rolety i żaluzji. Charakterystyczna tkanina w formie harmonijki rozpięta na oknie pozwala się obustronnie przesuwać w górę i w dół, dzięki czemu można precyzyjnie regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła i chronić prywatność osób przebywających wewnątrz. Żaluzje plisowane, w przeciwieństwie do tradycyjnych żaluzji i rolet, dają możliwość zasłonięcia tylko dolnej części szyby. W ten sposób można stworzyć barierę dla osób patrzących z zewnątrz, nie zaciemniając wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku dużych przeszkleń, drzwi tarasowych i balkonowych oraz okien umieszczonych nisko.

Ponadto żaluzje plisowane są estetyczne, wygodne w użyciu i trwałe – oczywiście pod warunkiem, że pochodzą od sprawdzonego producenta plis i cechują się wysoką jakością wykonania. Można je zamontować na oknach o różnym kształcie i typie, m.in. dachowych, trójkątnych, okrągłych i niestandardowych. Dużym plusem jest możliwość bezinwazyjnego montażu, niewymagającego wiercenia w ramie okna.

Rodzaje żaluzji plisowanych 

Plisy dzielą się ze względu na ich obsługę, czyli sposób, w jaki można ustawiać osłonę w wybranym położeniu. Do wyboru są aż cztery rodzaje:

  • z uchwytem – najczęściej wybierana opcja, w której plisę przesuwa się ręcznie, chwytając za specjalne uchwyty zamontowane na obu ruchomych profilach;
  • ze sznurkiem – system podobny jak w tradycyjnych żaluzjach, dobrze sprawdzają się np. przy drzwiach przesuwnych;
  • z łańcuszkiem – podobnie jak w roletach, taki mechanizm pozwala na przesłanianie okien położonych nawet na dużej wysokości;
  • z napędem elektrycznym – bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu plisami można sterować m.in. z poziomu smartfona, a nawet zaprogramować ich położenie.

Jaki materiał plis wybrać, by uzyskać zamierzony efekt? 

Producenci plis tacy jak firma Shadow-System oferują szeroki wybór tkanin. W zależności od wymaganego efektu można zdecydować się na materiał transparentny, półprzepuszczalny lub całkowicie zaciemniający, oraz dopasować kolorystykę i wzornictwo do wystroju danego wnętrza.

śr. ocena 0 / głosów 0