Żaluzje drewniane, plisy, rolety. Czy skutecznie zastąpią klasyczne firany i zasłony?

Jeszcze do niedawna podstawowa aranżacja okien składała się z tradycyjnego kompletu – firanki i zasłony. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. Miejsce standardowych dekoracji zajmują plisy, rolety oraz żaluzje drewniane. Te doskonale sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Nie jesteś przekonany, które z nich wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat i zadecyduj.

plisy okienne

Dlaczego warto postawić na rolety zamiast klasycznych firan?

Rolety to bardzo praktyczne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w domowych wnętrzach. Na jego popularność wpływa przede wszystkim fakt, że jest ono zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Wykonuje się je ze specjalnych materiałów. Często także rolety pokrywa się powłoką, która chroni przed zbieraniem się kurzu. To idealna opcja dla alergików. W ich przypadku zbierające zanieczyszczenia firanki i zasłony mogą nasilać reakcje alergiczne.

Rolety mają jednak zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim są one proste w obsłudze. Ponadto istnieje możliwość wyboru:

  • tkaniny,
  • kolorystyki,
  • wzoru.

To sprawia, że taki element aranżacji można idealnie dopasować do konkretnego pomieszczenia. Istnieje także opcja wyboru rolet dzień-noc. Te pozwalają zasłonić okna, a jednocześnie wpuszczają do pomieszczenia naturalne światło.

Plisy – nowoczesne zasłony okienne

Żaluzje plisy to jedno z najnowszych rozwiązań w zakresie aranżacji okien. Łączą one w sobie nowoczesny design i wyjątkową praktyczność. Idealne dopasowanie do okna sprawia, że można wykorzystać je w każdym pomieszczeniu. Specjaliści z firm takich, jak Dom Firan, podkreślają także, że ogromnym plusem jest możliwość zasłonięcia dowolnej części okna – zależnie od tego, czego potrzebujesz.

Plisy, podobnie jak normalne rolety, dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego bez problemu można dopasować je do każdego stylu. Szczególnie pięknie prezentują się jednak w minimalistycznych aranżacjach, dodając im charakteru.

Rolety rzymskie, weneckie, austriackie czy zasłony?

Podobają Ci się tradycyjne zasłony, ale chciałbyś, aby w domowych wnętrzach pojawiło się coś, co nada im charakteru? Wiele osób wybiera rolety rzymskie – te są jednak dość minimalistyczne, więc mogą nie spełnić Twoich oczekiwań. Warto natomiast postawić na rolety austriackie lub weneckie. Jedne i drugie przypominają swym wyglądem zasłony, jednak wyróżnia je specjalne upięcie. Są one doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń urządzonych w stylu art deco oraz glamour. Świetnie uzupełniają aranżację i sprawiają, że wnętrze jest spójne.

śr. ocena 0 / głosów 0