Żaluzje drewniane – dobre z natury?

Moda na naturalne materiały trwa – cenimy je za piękny wygląd, wyjątkowy klimat, jaki wprowadzają do wnętrz, uniwersalność zastosowań i przyjazność środowisku. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do osłon okiennych, wśród których coraz popularniejsze stają się żaluzje drewniane. Poznajmy ich zalety, właściwości i sprawdźmy, do jakich wnętrz pasują najbardziej.

zaluzje z drewna

Najważniejsze zalety żaluzji drewnianych 

Żaluzje drewniane należą do osłon okiennych wewnętrznych, których podstawowym zadaniem jest regulowanie natężenia światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia, zapewnienie prywatności oraz dekoracja wnętrza. Drewno jest naturalnym materiałem, cechującym się ponadczasową elegancją i doskonale pasującym do mieszkań urządzonych w przeróżnych stylach – od klasyki po nowoczesny minimalizm. Drewniane elementy nadają wnętrzom przytulność i wyjątkowy klimat, świetnie sprawdzają się również we wnętrzach industrialnych i biurowych, przełamując ich surowość.

Żaluzje z drewna, poza wyglądem, mają wiele praktycznych zalet:

  • chronią wnętrza przed nagrzewaniem się;
  • pozwalają precyzyjnie regulować ilość wpadającego światła;
  • zapewniają dobrą cyrkulację powietrza;
  • występują w wielu różnych odcieniach;
  • są trwałe, odporne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Drewniane żaluzje mają tę przewagę nad aluminiowymi, że ich lamele (poziome listwy) są grubsze, co przekłada się na lepsze właściwości termoregulacyjne.

Sposoby montażu żaluzji z drewna 

Żaluzje drewniane są dostępne w różnych wariantach. Wybierając je, trzeba podjąć decyzję o szerokości lameli: 25, 50, a nawet 65 milimetrów. Węższe lepiej komponują się z mniejszymi oknami, a szersze pasują do dużych przeszkleń. Żaluzje instaluje się bezpośrednio na szybie bądź też na przeznaczonych do tego uchwytach w sposób bezinwazyjny. Przy większych powierzchniach zalecany jest natomiast montaż na ścianie lub suficie, który umożliwia całkowite ich zwinięcie i swobodne otwieranie okien, a także efektownie się prezentuje. By żaluzje służyły długo i podkreślały atuty wnętrza, warto zamówić je na wymiar wraz z montażem, na przykład od warszawskiego producenta rolet i żaluzji Plisy-rolety.pl

Jak czyścić żaluzje drewniane? 

Wiele osób zastanawia się, jak utrzymać żaluzje drewniane w czystości, skoro na lamelach gromadzi się kurz. Jedynym rozwiązaniem jest ich regularne przecieranie, najlepiej za pomocą przeznaczonych do tego celu szczotki bądź zwykłej suchej szmatki – drewno nie lubi wilgoci. Z trudno dostępnych miejsc kurz można zebrać odkurzaczem.

śr. ocena 5 / głosów 3