Żaluzja czy roleta?

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj okno, na którym nie zostałaby zainstalowana roleta lub żaluzja. Te praktyczne urządzenia coraz częściej traktowane są również jako elementy aranżacyjne. Na rynku znaleźć można ich wiele rodzajów. Powstaje jednak pytanie, co jest bardziej praktyczne – żaluzja czy roleta?

Zwróć uwagę na materiał

Należy pamiętać, że klasyczne rolety wykonywane są przeważnie z wysokojakościowych materiałów, takich jak len czy bawełna. Dodatkowo większość dostępnych na rynku modeli, została pokrytych specjalistyczną apreturą, dzięki której rolety stają się odporne na nadmierne zawilgocenia, deformacje, zabrudzenia oraz płowienia. Rolety weneckie i rzymskie powstają przeważnie z różnych mieszanek tkanin, zarówno syntetycznych, jak i  naturalnych. Jeżeli brać pod uwagę wyłącznie materiał, z którego zostały wykonane, to żaluzje pozostają daleko w tyle za roletami.  Jeszcze do niedawna w Polsce dużą popularnością cieszyły się modele aluminiowe, które jednak z czasem zaczęły przechodzić do lamusa. Do ich największych wad zaliczyć należy ekspresowe nagrzewanie się na słońcu. Obecnie w na sklepowych półkach królują żaluzje z drewna, tworzyw sztucznych oraz materiałów skóropodobnych.

Design

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów rolet. To, które sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku, zależeć będzie przede wszystkim od tego, w jakim stylu utrzymane jest wnętrze. Bogactwo wzorów i barw sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W przypadku żaluzji sytuacja nie jest aż tak skomplikowana. Wygląd poszczególnych modeli może się różnić pomiędzy sobą wyłącznie materiałem, z którego wykonane zostały lamelki oraz ich wielkością. Jeżeli zdecydujemy się na zakup żaluzji o drewnianych listewkach, to powinniśmy sprawdzić, czy zostały one odpowiednio zaimpregnowane. Od niedawna dużą popularnością cieszą się również modele skóropodobne. Tego typu produkty sprawdzą się najlepiej w nowoczesnych aranżacjach.

Czyszczenie

Czyszczenie rolet jest bardzo proste. Większość nowoczesnych modeli zostało pokrytych specjalną apreturą, dzięki czemu wykazują dużą odporność na powstawanie brudu. Jeżeli jednak dojedziemy do wniosku, że nasze rolety potrzebują odświeżenia, to wystarczy, że przetrzemy powierzchnię materiału, z którego zostały wykonane, letnią wodą z płynem.  Sprawa komplikuje się w przypadku żaluzji, które bardzo szybko się kurzą, w związku z czym ich używanie nie jest polecane alergikom. Na rynku znaleźć można specjalne palczaste szczotki, które okazują się nieocenione podczas czyszczenia żaluzji.