Zalety wykładzin dywanowych

Tradycyjne dywany stopniowo przechodzą do lamusa, ustępując pola nowoczesnym wykładzinom podłogowym. Po takie rozwiązania sięga się powszechnie w pomieszczeniach biurowych, salach konferencyjnych, hotelach, szkołach czy szpitalach, a coraz częściej możemy je spotkać także we własnych domach i mieszkaniach. W czym tkwi sekret ogromnej popularności wykładzin dywanowych? Jakie korzyści możemy dzięki nim zyskać?

Wysoka odporność

Dobra wykładzina to inwestycja na lata. Na miękkim wykładzinowym podłożu nie utrzymują się wgniecenia, nawet gdy przez dłuższy czas jest ono zastawione ciężkimi sprzętami oraz meblami. Po zmianie położenia elementów otoczenia, powierzchnia wykładziny powraca do poprzedniej postaci – bez utrwalenia bruzd, dziur czy wgłębień. O estetykę i walory użytkowe wykładziny możemy też zadbać, poddając ją okresowej konserwacji i kompleksowemu czyszczeniu. Dzięki temu zachowa ona swoje walory praktyczne i przepiękne, żywe barwy.

Walory wizualne

Kwestię tę zasygnalizowaliśmy powyżej – odpowiednio dobrana (i pielęgnowana!) wykładzina będzie stanowiła ozdobę całego pomieszczenia.

Nowoczesne technologie tkania i barwienia włókien pozwalają na uzyskanie najbardziej fantazyjnych projektów powierzchni. Na bazowych kolorach można nadrukowywać przeróżne wzory i desenie, tak by pasowały do aranżacji danego pomieszczenia i gustów jego użytkowników – tłumaczy przedstawiciel firmy TUKAN, sprzedającej i montującej wykładziny dywanowe oraz wykładziny z materiału PCV.

Bezpieczeństwo użytkowania

Wykładziny dywanowe są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Ich specyficzna budowa całkowicie eliminuje problem poślizgowości podłogi. W efekcie, podłoże minimalizuje skutki upadków i znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia na co dzień. Co więcej, wysokiej klasy wykładzinowy materiał redukuje koncentrację drobnego pyłu, który unosi się w powietrzu (częste zjawisko szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach). Zapobiega to tworzeniu się większych zanieczyszczeń, gromadzeniu szkodliwego kurzu oraz roztoczy.

Cechy izolacyjne

Wspominając o wszystkich zaletach wykładzin, nie sposób pominąć kwestii wysokiej izolacyjności cieplnej. Dobra wykładzina dywanowa – dostarczona i zamontowana przez renomowaną firmę – nie tylko wizualnie ociepla pomieszczenie, ale rzeczywiście chroni je dodatkowo przed zimnem. Dotyczy to w szczególności wykładzin z nieco grubszym i wysokim runem. Takie modele zapewniają również dobrą izolację akustyczną. Oznacza to, że bardzo dobrze pochłaniają dźwięki z otoczenia, na przykład odgłosy kroków poszczególnych osób.