Zalety i wady biurek z regulowanym blatem

Wygodne biurko to najważniejszy element wyposażenia każdego stanowiska pracy w biurze. Siedząc przy nim spędzamy przynajmniej 8 godzin na dobę przez 5 dni w tygodniu, co oznacza, że źle dobrane biurko może stać się źródłem prawdziwej udręki i skutecznie zniechęcić do wykonywania zadań służbowych. Wielogodzinne przebywanie w niezmienionej pozycji jest zresztą przyczyną rozmaitych dolegliwości, a nawet poważnych chorób.

Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie mają do czynienia z pracą biurową sądzi, że jest ona nader lekka. Nic bardziej mylnego. Pozycja, w jakiej przez długie godziny przebywa pracownik biura, jest oficjalnie kwalifikowana jako wymuszona, a więc męcząca i potencjalnie szkodliwa – zauważa nasz rozmówca z firmy Miladesign.

Siedzący tryb życia naraża nas na wiele chorób cywilizacyjnych. Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że praca przy komputerze jest przyczyną otyłości, chorób serca, cukrzycy, znacznego spowolnienia metabolizmu i licznych dolegliwości kręgosłupa. Okazuje się jednak, że wprowadzając niewielkie zmiany w sposobie użytkowania biurka, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju takich i innych, mniej uciążliwych chorób.

Biurko dopasowane do potrzeb użytkownika
Podstawową kwestią wpływającą na ergonomię biurka jest jego dopasowanie do użytkownika. Mamy tu na myśli zarówno wystarczającą ilość miejsca na blacie, jak i inne parametry, w tym przede wszystkim wysokość blatu. Aby praca przy komputerze była wygodna i nie obciążała zanadto kręgosłupa, blat powinien znajdować się około 3 centymetrów powyżej łokci siedzącej przy nim osoby.
Jednakże zakup biurka na wymiar pod każdego z pracowników byłby mało opłacalny. Dużo lepszym pomysłem jest wybór mebli na stelażach z opcją regulacji wysokości blatu. Obecnie takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez większość polskich przedsiębiorców. Dzięki temu każdy pracownik ma możliwość dopasowania swojego stanowiska do indywidualnych potrzeb.

Biurko, które pozwala na ruch
Choć zmiana pozycji ciała jest niezbędna dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia, zbyt częste i długie przerwy w pracy nie są zazwyczaj pożądane. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór biurka z blatem regulowanym elektrycznie, gdzie zakres zmiany umożliwia uniesienie blatu do wysokości nawet 1250 mm.
Tak wysoko ustawiony blat pozwala użytkownikowi na wykonywanie pracy w pozycji stojącej. Oczywiście, zbyt długie stanie również nie wpływa korzystnie na zdrowie. Kluczowa jest tutaj możliwość szybkiej zmiany, jaką daje nam właśnie regulacja elektryczna. Tego rodzaju meble świetnie sprawdzą się również w biurze obsługi klienta, gdzie zazwyczaj z jednego stanowiska na zmianę korzysta kilku pracowników, a każdy z nich chciałby szybko dostosować biurko do swojego wzrostu.

Zalety i wady biurek z regulacją wysokości blatu
Jak wynika z powyższych rozważań, biurko z regulowanym blatem przynosi użytkownikom olbrzymie korzyści. Możliwość łatwego dostosowania poziomu blatu do własnych potrzeb pozwala na uzyskanie optymalnej wygody, co przekłada się na dobre samopoczucie i zdrowie. Z kolei zdrowy i zadowolony pracownik jest bardziej wydajny, co jest oczywistą korzyścią dla pracodawcy.
Wadą niektórych biurek z elektryczną regulacją wysokości może być cena. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim, gdy decydujemy się na zakup biurka zagranicznej marki, często sprowadzanego do Polski na zamówienie.
Na szczęście obecnie na rynku dostępne są znacznie bardziej przystępne cenowo rozwiązania. Szukając dobrego biurka z regulowanym blatem w rozsądnej cenie, warto rozejrzeć się za polskimi producentami stelaży meblowych. Bardzo ciekawą ofertę takich produktów przygotowała dla swoich klientów firma Miladesign.