Zalety posiadania kominków elektrycznych

Mało jest rzeczy równie przyjemnych i uspokajających, co wieczór spędzony przed rozpalonym kominkiem. Jednak wybudowanie prawdziwego kominka w mieszkaniu to nie tylko spory koszt, ale również problemy natury formalnej – należy uzyskać pozwolenie na taką modyfikację, mieszkanie zaś musi spełniać określone wymogi techniczne. Na szczęście istnieje alternatywa pod postacią kominków elektrycznych.

Kominek elektryczny – co to takiego?

Przeznaczenia kominka elektrycznego nie trudno się domyślić. Jak wskazuje jego nazwa, jest on urządzeniem elektrycznym, mającym imitować – zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji – kominek opalany drewnem.

W zależności od zastosowanej technologii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kominków elektrycznych – wyjaśnia specjalista firmy Airhot KominkiDo pierwszego zaliczają się kominki wykorzystujące efekt rozbicia wiązki światła w celu uzyskania wrażenia płomienia. Drugi rodzaj to kominki, które wyświetlają obraz płomieni na obłoku pary, unoszącym się w ich wnętrzu. Możemy ponadto wyróżnić kominki naścienne, narożne, do oddzielnej zabudowy oraz składające się z obudowy i wkładu.

Zalety kominków elektrycznych

Kominki elektryczne posiadają wiele walorów, które czynią z nich świetną alternatywę dla kominków opalanych drewnem. Pod niektórymi względami są one nawet lepsze. Zacznijmy od montażu, który jest zdecydowanie prostszy – kominek elektryczny nie wymaga bowiem dostępu do przewodu kominowego. Po odpowiednim wykonaniu instalacji elektrycznej możemy go ustawić w praktycznie dowolnym miejscu mieszkania, bez ograniczeń. Druga istotna sprawa, to fakt, że do jego postawienia nie potrzebujemy żadnych pozwoleń ze strony administracji budynku, gdyż urządzenie nie produkuje spalin i jest w pełni bezpieczne, jego użytkowanie nie stwarza ryzyka wybuchu pożaru. Dalej na liście plusów znajduje się bardzo wygodna obsługa urządzenia – wystarczy je włączyć i wyregulować wielkość oraz intensywność płomieni. To znaczne uproszczenie w stosunku do kominków opałowych, do których trzeba dorzucać drewno w celu podtrzymania płomienia oraz ustawić odpowiedni dopływ powietrza. Mamy również możliwość sterowania ogrzewaniem. To znacząca przewaga nad kominkami opałowymi, bowiem w sezonie letnim, kiedy nie ma potrzeby produkowania energii cieplnej, ogrzewanie w kominku elektrycznym możemy wyłączyć, pozostając wyłącznie przy podziwianiu płomienia. W czasie zimy włączone ogrzewanie pozwoli nam w pełni poczuć się, jakbyśmy siedzieli przy prawdziwym ogniu.

śr. ocena 5 / głosów 1