Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Nowe czy używane – jakie mieszkania preferują Polacy? Z badań statystycznych przeprowadzonych w 2015 roku przez TNS OBOP wynika, że zaledwie 12% osób szukających nowego lokum decyduje się w pierwszej kolejności na nieruchomości z rynku wtórnego – ponad połowa respondentów stwierdziła, że interesują ich wyłączone oferty mieszkań nowych, prosto od dewelopera. Z czego wynika ich tak wysoka popularność? Jakie są zalety mieszkań z rynku pierwotnego?

Wyższa wartość mieszkania

Jeśli porównamy ceny mieszkań z rynku pierwotnego do cen lokali używanych, z łatwością zauważymy, że te pierwsze są droższe, niekiedy nawet kilkukrotnie – na cenę wpływa wiele czynników, między innym metraż mieszkania, jego lokalizacja, standard budynku etc. I mimo że cena może odstraszyć, warto potraktować kupno mieszkania jako inwestycję na daleką przyszłość. A mieszkania nowe są dużo lepszą inwestycją, bowiem dłużej zachowują swoją wartość.

Dzięki temu, jeśli po latach będziemy chcieli sprzedać lokal, uzyskamy za niego zazwyczaj wyższą cenę, niż za mieszkanie o analogicznym metrażu, które miało już kilku właścicieli przed nami – wyjaśnia specjalista z firmy Asa Development.

Wysoki standard obiektu

Wysoka cena mieszkań idzie w parze z wysokim standardem całego budynku mieszkalnego i pojedynczych lokali. Nowe bloki już standardowo wyposażane są w rozwiązania, które często nie są obecne w starszym budownictwie. Przykładowo nawet niskie budynki wyposażane są w windy, system monitoringu, zabezpieczenia antypożarowe i podziemne parkingi. Ponadto nowe budynki mieszkalne wchodzą często w skład osiedli zamkniętych – znacznie podnosi to poziom bezpieczeństwa w otoczeniu.

Niepotrzebny remont

Jeśli decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy założyć, że zanim się do niego wprowadzimy, konieczne będzie przeprowadzenie kapitalnego remontu – czy to z powodu złego stanu lokalu, czy też z przyczyn estetycznych. Kupno mieszkania od dewelopera pozwala nam uniknąć tego kłopotu – po wprowadzeniu możemy skupić się na urządzaniu wnętrz. W interesie inwestora jest bowiem, aby cały obiekt mieszkalny został wykonany poprawnie i z użyciem wysokiej jakości materiałów – w ten sposób unika się kosztownych poprawek i dba o pozytywny wizerunek firmy.

Wykończenie mieszkania

Coraz popularniejszą na polskim rynku opcją kupna mieszkania jest wykończenie „pod klucz”. Na czym ono polega? Mieszkania w tzw. stanie deweloperskim to mieszkania, które właściciel musi wykończyć własnym sumptem, czyli m.in. zamontować ceramikę łazienkową oraz zabudowę kuchenną. Mieszkanie „pod klucz” nie wymaga takich prac, bowiem wszystkie one zostają przeprowadzone przez dewelopera. Co więcej, w mieszkaniach „pod klucz” już znajdują się zwykłe meble oraz inne sprzęty niezbędne do zamieszkania – po odebraniu klucza od razu możemy się wprowadzać. Opcja ta jest niedostępna, jeśli kupujemy stare mieszkanie od prywatnego sprzedawcy.

śr. ocena 5 / głosów 1