Zakup mieszkania na wynajem. Czy to się opłaca?

Jednym ze sprawdzonych sposobów lokowania swojego kapitału jest inwestycja w mieszkania pod wynajem. Przychody, jakie można uzyskać z tytułu wynajmu lokalu, często okazują są wyższe niż te z lokat bankowych. Należy pamiętać, że kupno mieszkania pod wynajem jest inwestycją obarczoną ryzykiem – do kosztów koniecznie należy doliczyć wydatki związane z jego wykończeniem. Czy zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalny?

zakup mieszkania

Zanim kupić mieszkanie — zaplanuj inwestycję

Inwestując w nieruchomość pod wynajem, należy wcześniej opracować plan lokowania kapitału. Ułatwi to w znacznym stopniu zweryfikowanie ilości zgromadzonych funduszy oraz wydatków, jakie trzeba ponieść, chcąc doprowadzić mieszkanie do stanu pozwalającego na opłacalny wynajem. Wykończenie lokalu w wyższym standardzie umożliwia osiągnięcie znacznie lepszego zysku.

Ważnym elementem podczas planowania jest stworzenie symulacji ekonomicznej. Powinna ona uwzględniać zakładane przychody z tytułu wynajmu mieszkania zestawione z kosztami remontu, wykończenia oraz czynszu. Pozwoli to oszacować, jakie wydatki będzie trzeba ponieść w sytuacji, kiedy nikt nie będzie wynajmował mieszkania — podkreśla specjalista z Gryf Development Sp. z o.o. Sp.k..

Inwestycja z własnych funduszy, czy z wykorzystaniem kredytu?

Istotną kwestią przy kupnie mieszkania pod wynajem będzie sam kapitał. Jeżeli nie masz dostatecznych środków, aby kupić mieszkanie i je wykończyć za gotówkę, konieczne będzie posiłkowanie się kredytem hipotecznym. Wówczas warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże wynegocjować najlepsze warunki. Wynagrodzenie dla doradcy finansowego pokrywa bank, w którym zaciągnięty zostanie kredyt. Należy również pamiętać, że kupno mieszkania poza jego ceną, to również szereg dodatkowych wydatków, do których należy zaliczyć:

  • wynagrodzenie dla notariusza,
  • prowizja dla pośrednika,
  • koszt podatku,
  • wypis aktu notarialnego,
  • wpis do hipoteki.

Najem mieszkania – dlaczego to się opłaca?

Poszukiwanie właściwego najemcy może zajęć nawet do kilku miesięcy, jednak nie należy się w tej kwestii śpieszyć. Istotne jest przygotowanie przejrzystej umowy, która będzie jasno określała obowiązki obu stron, jak również wysokość miesięcznych opłat. W umowie warto również zawrzeć informacje dotyczące dokładnego czasu najmu oraz okresu jej wypowiedzenia. Najczęściej wynajem lokalu mieszkalnego dotyczy roku lub dwóch lat. W większości przypadków stosuje się także miesięczny okres wypowiedzenia umowy.

Decyzja o kupnie mieszkania pod wynajem to jedna z najbezpieczniejszych inwestycji. Kluczowe jest jednak skrupulatne rozpoznanie rynku oraz zakup lokalu w atrakcyjnej lokalizacji i cenie. Istotną kwestię będzie stanowiło również samo wyposażenie. Im wyższy standard lokalu, tym większy miesięczny zysk dla jego właściciela. Warto również pamiętać, że inwestycja ta ma charakter długoterminowy. Oznacza to, że – nawet jeżeli początkowo trzeba wspomóc się kredytem – to po pewnym czasie mieszkanie zacznie przynosić zyski. Te pozwolą na jego spłatę i uzyskanie dodatkowego dochodu.

śr. ocena 0 / głosów 0