Zakup jakich drzwi zewnętrznych warto rozważyć?

Drzwi wejściowe to szczególny element każdego domu. To one są na pierwszej linii frontu walki o bezpieczeństwo naszego miejsca na ziemi i one witają naszych gości. To połączenie sprawia, że wybór drzwi zewnętrznych jest niełatwy. Jak znaleźć złotą proporcję między bezpieczeństwem a stylem? Jakie typy drzwi zewnętrznych warto przemyśleć? Na co zwrócić uwagę?

drzwi zewnetrzne

Najważniejsze cechy drzwi zewnętrznych

Jest kilka parametrów, których nie można nie wziąć pod uwagę przy zakupie drzwi wejściowych. Przede wszystkim, oczywiście, szerokość i wysokość. Tutaj trzeba dobrze się zastanowić, jakie rozwiązanie będzie najbardziej komfortowe oraz dostosowane do warunków, które panują przy wejściu do domu lub mieszkania. Szczególnie istotna jest szerokość – gdy jej zabraknie, możemy mieć problemy np. z wnoszeniem mebli. Myśląc o nowym miejscu do życia, warto porównać rozmiary planowanych mebli z rozmiarami wymarzonych drzwi.

Jedną z funkcji drzwi jest ochrona przed skrajnymi temperaturami. Dlatego istotne jest sprawdzenie współczynnika przenikania ciepła. Nie powinien on być wyższy niż 2,6 W/(m2 × K). Ale uwaga! Należy dopytać sprzedawcę, czy podane wartości dotyczą całych drzwi. Może się bowiem okazać, że podano tylko dane dotyczące jakiejś ich części. Dlatego wybierając tak znaczące elementy domu, jak drzwi, warto zdać się na profesjonalne doradztwo. Mogą go udzielić np. konsultanci Hoton.

Drzwi chronią nie tylko przed niepogodą czy włamywaczami. Zamykając je za sobą, chcemy zostawić cały zgiełk i wypocząć. Dlatego ważna jest izolacja akustyczna. Niektórzy producenci podają ten parametr, ale nie wszyscy. W ocenie szczelności dźwiękowej może pomóc stwierdzenie, czy drzwi są przylgowe oraz czy mają uszczelki, a jeżeli tak – ile ich jest.

Piękne drzwi i gościnne progi

Piękne drzwi to najlepszy sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Za ładnymi drzwiami spodziewamy się równie ładnych wnętrz. Dlatego ładne drzwi zewnętrzne są naszą wizytówką i świadczą o gospodarzach jeszcze zanim gość przekroczy nasz próg.

Nieprzemijająco popularne są drzwi drewniane bądź imitujące drewno. Dostępne w szerokiej gamie naturalnych kolorów dobrze są tak uniwersalne, że dobrze komponują się zarówno ze starszymi, jak i nowoczesnymi elewacjami. Warto rozważyć drzwi z niewielkimi przeszkleniami. Pełnią one dwojaką funkcję – wpuszczają nieco światła i pozwalają zobaczyć, co dzieje się na zewnątrz. Dla nieco bardziej „liberalnych” brył odpowiednie będą drzwi odchodzące od drewnianej klasyki – np. o niesymetrycznym podziale skrzydeł, a także w odważnych kolorach i wzorach, np. z elementami ostrej czerwieni lub surowej szarości. Nie należy pomijać detalu – w końcu diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego warto sprawdzić różne kształty klamek, a ich kolorystykę dobrać do innych elementów domu – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.