Wyposażenie mieszkań w stanie developerskim

Na zachodzie Europy pojęcie stanu developerskiego właściwie nie istnieje – tam mieszkania oddaje się do sprzedaży wyłącznie w wersji pod klucz. W Polsce sprawa wygląda inaczej, ponieważ mieszkania na rynku pierwotnym są jedynie przygotowane do wykończenia. Mieszkanie w stanie developerskim ma podłączone instalacje i media, drzwi, okna, parapety wewnętrzne oraz ściany przygotowane do malowania.

mieszkanie w stanie deweloperskim

Optymalizacja kosztów wykończenia

Wykończenie mieszkania pod klucz zawsze wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty te zależą od jakości i pochodzenia materiałów, dla jednych odpowiednie będą najtańsze kafelki z marketu, inni nie wyobrażają sobie zakupu produktów innych niż te z najwyższej półki. Nieco inaczej wygląda kwestia wykonawców, bo tu nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Możemy natknąć się na relatywnie tanią ekipę z dużym doświadczeniem, która wykona dla nas prace dokładnie, solidnie i szybko, ale możemy też spotkać drogich „fachowców”, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wykończeniówką.

Najlepiej w pierwszej kolejności zapytać wśród rodziny i życzliwych znajomych, czy nie znają sprawdzonej ekipy wykończeniowej – mówi nam przedstawiciel Marcopolo Development ze Śremu.

Warto wybrać wstępnie kilka firm, a następnie poprosić o wycenę robót oraz zdjęcia z poprzednich realizacji. Jeżeli chcemy się zorientować w cenach, możemy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów robót budowlanych.

Kalkulacja kosztów – przykład łazienki

Postanowiliśmy przygotować przykład kalkulacji kosztów – będzie to łazienka. Łazienka w stanie developerskim jest pomieszczeniem odpowiednio przygotowanym do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Ma więc doprowadzone niezbędne media, rury i przewody elektryczne są poprowadzone do odpowiednich punktów. Na ścianach mamy oczywiście tynki. Pierwszy etap prac to wyłożenie płytek podłogowych i ściennych. Płytki niskiej jakości zakupimy już za około 20 zł/m2, ale jeśli zdecydujemy się na materiały najwyższej klasy, musimy liczyć się z kosztem nawet 100 zł/m2. Do tego dochodzi koszt preparatu gruntującego, kleju oraz fugi. Koszt układania płytek zależny jest od rozkładu pomieszczenia oraz wielkości płytek. Im większe płytki, tym lepiej dla glazurnika. Kolejny koszt to montaż urządzeń sanitarnych. Musimy więc dodać koszt kabiny prysznicowej, umywalki, baterii, toalety i bidetu, jeśli łazienka połączona jest z toaletą. Montaż poszczególnych urządzeń to koszt rzędu 70-100 zł w zależności od tego, jak swoją pracę wycenia fachowiec. Tak więc wykończenie samej łazienki to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Podobnie jest z pozostałymi pomieszczeniami.