Wygodny materac do łóżka. Jaki powinien być?

Dobranie odpowiedniego materaca do łóżka ma kluczowy wpływ na jakość snu. Istnieje wiele rodzajów, które różnią się funkcjami i przede wszystkim ceną, dzięki czemu można wybrać materac idealnie dopasowany zarówno do ciała, jak i portfela. Warto również zwrócić uwagę na to, czy materac ma służyć jednej, czy dwóm osobom, ponieważ wtedy pojawiają się dodatkowe parametry, które należy uwzględnić przy zakupie.

Materac do sypialni

Jaki powinien być dobry materac?

Każdy materac do łóżka powinien spełniać kilka niezbędnych parametrów. Odpowiedni materac musi gwarantować dobre ułożenie kręgosłupa, dzięki czemu prawdopodobieństwo obudzenia się z bólem pleców jest równe zeru. Dodatkowo zapobiega to powstaniu nieprawidłowości związanych z posturą lub ich pogłębianiu.

Dobrze dopasowany materac musi być odpowiednio miękki. Oprócz osobistych preferencji dotyczących twardości materaca, warto też skupić się na właściwościach zdrowotnych. Materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki, dlatego nie powinno się go wybierać tylko poprzez pryzmat swoich upodobań. Kierowanie się jedynie własnymi preferencjami może skończyć się bólem kręgosłupa i szybką wymianą materaca na taki, który charakteryzuje się inną twardością.

Oprócz parametrów regulujących twardość materaca, należy również zwrócić uwagę na jego wymiary. Każdy materac powinien zostać dopasowany do rozmiarów łóżka, jednak wcześniej trzeba ustalić minimalne wymiary jakie musi spełniać zarówno łóżko, jak i materac. Aby tego dokonać, wystarczy znać własny wzrost oraz w przypadku materaca dwuosobowego, wzrost drugiej osoby. Dodatkowo do wzrostu wyższej osoby trzeba dodać 20cm, które zapewnią swobodę zmieniania pozycji w trakcie snu, bez przekraczania granic materaca.

Jakie są rodzaje materaców do łóżka?

Na rynku jest kilka różnych technologii, w jakich wykonywane są materace, a każda z nich charakteryzuje się innym wykonaniem i innym poziomem dopasowania do ciała. Najlepiej jest wcześniej przetestować materac w sklepie, takim jak Meble Sosnowe Star, który oferuje swoim klientom wszystkie najpopularniejsze rodzaje materaców w jednym miejscu. W ten sposób można wybrać idealny materac, który będzie odpowiadał nie tylko preferencjom dotyczącym jego miękkości, ale i potrzebom wynikającym z problemów zdrowotnych.

Materac lateksowy jest postrzegany jako jeden z lepszych gatunków materaców, ze względu na swoją elastyczność i komfort zapewniany podczas snu. Charakteryzują się też dużą trwałością i zapewniają brak odkształceń nawet w trakcie wielu lat użytkowania. Dzięki bardzo dobrej cyrkulacji powietrza nie powstaje ryzyko pocenia się w trakcie snu, co również zapobiega powstaniu grzybów lub bakterii w strukturze materaca, więc jest świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Materace piankowe charakteryzują się bardzo dobrym dopasowaniem do ciała, które osiągane jest pod wpływem ciepła. Pianka, z której wykonuje się materace jest podzielona na trzy kategorie : zwykłą, termoelastyczną i wysokoelastyczną. Pierwsza z nich jest uznawana za najmniej trwałą i słabo przepuszczającą powietrze, jednak jest ona najtańszym rozwiązaniem, które będzie odpowiednie do łóżek w pokojach gościnnych. Pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne są bardzo trwałe, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i idealnie dopasowują się do ciała.

Materace kieszeniowe wytwarza się ze sprężyn oddzielonych od siebie piankami poliuretanowymi,  matą kokosową lub lateksem. Im większa ilość sprężyn na m2 materaca, tym lepiej dopasowuje się on do ciała. Ten rodzaj materaca polecany jest dla osób zmagających sie z bólami pleców, stawów i kończyn, ponieważ zapewnia on wręcz ortopedyczne podłoże. Jest to też świetne rozwiązanie dla par, ponieważ materac ten nie roznosi drgań wywoływanych przez wiercenie się lub zmianę pozycji drugiej osoby.

Ostatnim i najbardziej budżetowym gatunkiem materaca jest materac bonelowy. Wykonany jest on z wysokogatunkowego drutu, który obkłada się ochronną wkładką tapicerską, a także pianką poliuretanową i matą kokosową. Materac ten jest bardzo tani i nie zapewnia tak dobrego dopasowania do ciała. Nadaje się on jednak jako materac tymczasowy, lub do okazjonalnego użytku.

śr. ocena 0 / głosów 0