Jak wybrać klimatyzację do mieszkań?

Czasy kiedy klimatyzacja kojarzona była z luksusem dawno minęły – spotykamy się z nią na niemal każdym kroku, w sklepach, w biurach, obiektach użytku publicznego. Coraz więcej osób decyduje się do montaż klimatyzacji we własnych mieszkaniach. Myślisz o dołączeniu do tego grona? W tym artykule znajdziesz porady jak nie pogubić się w ogromnej ofercie producentów systemów klimatyzacji.

Jak wybrać klimatyzację do mieszkań?

Różne rodzaje klimatyzacji

Należy zacząć od tego, że na rynku klimatyzatorów znajdziemy aż cztery różne rozwiązania. Każde z nich posiada swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

  • Klimatyzacja mobilna typu kompakt – inaczej nazywane klimatyzatorami monoblokowymi. To najtańsze urządzenia dostępne na rynku i jednocześnie oferujące najniższą jakość schładzania powietrza. -Na niską efektywność monobloku mobilnego wpływ fakt, iż energia cieplna ze skraplacza musi zostać wyprowadzona przez elastyczną rurę, którą powinno się wystawić na zewnętrz pomieszczenia przez uchylone okno lub drzwi – wyjaśnia specjalista firmy Termopol Ice – przez takie szczeliny przedostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz. Dodatkowo skraplacz generuje sporo hałasu. Klimatyzatory tego rodzaju to rozwiązanie, na które możemy się zdecydować tylko w ostateczności. Ich zaleta jest fakt, że możemy je przenosić między pomieszczeniami.
  • Klimatyzatory mobilne typu split – tym co odróżnia je od klimatyzatorów monoblokowych jest to, że ich podzespoły zostały rozmieszczone w dwóch różnych jednostkach, połączonych ze sobą przewodami, po których krąży czynnik chłodzący. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze niż monobloki, gdyż po pierwsze pozwala ograniczyć hałas w mieszkaniu, a ponadto ogranicza ilość ciepła napływającego z zewnątrz. Są jednak nieco droższe, niż monobloki
  • Klimatyzatory stacjonarne typu kompakt – tego rodzaju klimatyzatory przeznaczone są do montażu w specjalnie przystosowanych ramach okiennych. Nie ma potrzeby wyprowadzania żadnych przewodów na zewnątrz przez uchylone okna lub drzwi, zatem efektywność urządzenia jest dużo wyższa, niż w przypadku urządzeń mobilnych. Z drugiej strony klimatyzatory tego rodzaju dzielą jedną zwadę z mobilnymi monoblokami, mianowicie wysoki poziom hałasu
  • Klimatyzatory stacjonarne typu split – to najdroższe, ale jednocześnie najskuteczniejsze rozwiązania dostępne na rynku. System składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych przewodami z czynnikiem chłodzącym. Wysoka efektywność oraz niski poziom hałasu to największe zalety tego rozwiązania. Wady? Przede wszystkim bardzo wysoka cena, szczególnie jeśli myślimy o klimatyzowaniu większej ilości pomieszczeń – możliwe jest wtedy zastosowanie wariantu multisplit, czyli systemu składającego się z kilku jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej.

Jak wybrać klimatyzator?

Znając już różnice między rodzajami klimatyzatorów możemy zacząć poszukiwania urządzenia dla siebie. Przede wszystkim zwracamy uage na parametry techniczne między innymi:

  • Moc urządzenia
  • Poziom hałasu – im mniej dB, tym lepiej
  • Dostępne tryby i funkcje

Pamiętamy, że montaż klimatyzatora stacjonarnego wymaga odpowiednich kwalifikacji, nie powinniśmy robić tego samodzielnie.

 

śr. ocena 5 / głosów 1