Jak wybrać idealne firanki i zasłony do salonu?

O aranżacji domowych wnętrz nie decydują wyłącznie elementy umeblowania. Ogromną rolę odgrywają ładne, dobrze dopasowane tkaniny. Gustowne firanki oraz zasłony stanowią ciekawą dekorację okna, która może zaważyć na odbiorze całego pomieszczenia – zwłaszcza tak reprezentacyjnego jak salon. O czym warto pamiętać, dobierając salonowe dekoracje okienne? Które z nich powinny przykuć naszą uwagę? Poniżej kilka porad.

Jak wybrać idealne firanki i zasłony do salonu?

Wygląd, ale i funkcjonalność

Dobra zasłona powinna nie tylko ładnie wyglądać, ale też pełnić funkcje użytkowe. Co to oznacza? Większość tkanin ma za zadanie regulować światło dochodzące z zewnątrz. Jeśli zależy nam na odseparowaniu salonu od oczu wścibskich sąsiadów, możemy postawić na zasłony nieco bardziej kryjące. Firany sprawdzą się natomiast w pomieszczeniach, które chcemy rozjaśnić bądź odsłonić widok za oknem. Oczywiście oba rozwiązania można ze sobą połączyć. Równoczesne zastosowanie firan i zasłon to sprawdzona, estetyczna kompozycja.

Układ pomieszczenia ma znaczenie

Wybierając firanki i zasłony, należy zwrócić uwagę na takie podstawowe parametry jak wielkość wnętrza i stopień nasłonecznienia.

Ciężkie, rozległe i długie tkaniny raczej nie sprawdzą się w skromnych salonikach. W salonach o niewielkim dojściu promieni słonecznych zaleca się natomiast tkaniny lżejsze, na przykład zwiewne jasne firanki. Uważnie dobrane tekstylia okienne są w stanie zmienić optycznie kształt, a nawet rozmiar całego pomieszczenia – zauważa ekspert sklepu internetowego z firankami i zasłonami decortina.pl.

Tkaniny, jako element ekspresji

Ilu gospodarzy, tyle wyobrażeń na temat salonu. Dla jednych jest to miejsce spędzania leniwych wieczorów, dla innych pomieszczenie tętniące życiem w trakcie spotkań z rodziną i znajomym. Firanki i zasłony mogą podkreślić charakter pomieszczenia, a także nawiązywać do konkretnych stylów. Na jednym biegunie znajdziemy klasyczne zasłony z tafty i żakardu, firany z woalu i organtyny, na drugim zaś tkaniny gładkie, geometryczne, wręcz minimalistyczne. O tym co oddaje nasze usposobienie i gusta, musimy zadecydować sami.

Wzornictwo i kolorystyka

Tekstylia okienne – jak każde inne – mogą występować w nieograniczonej ilości kolorów. W tradycyjnych salonach najlepiej sprawdzają się zasłony o odcieniach bliskich kolorowi ścian, co pozwala uzyskać elegancki, stonowany efekt. Odważniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie zasłon kontrastujących. W takim przypadku okno zazwyczaj staje się dominującym akcentem wnętrza. Zabawa jest jeszcze ciekawsza przy równoczesnym dopasowywaniu firan i zasłon – poszukiwaniu kombinacji barw, wzorów oraz faktur.

Rzecz kluczowa – odpowiedni wymiar

Wszelkie plany aranżacyjne spełzną na niczym, jeśli upatrzone firany i zasłony nie będą dopasowane do długości i szerokości okien oraz wymiarów karniszy. W przypadku tekstyliów okiennych, zazwyczaj mamy do czynienia z trzema typami długości – krótką (do parapetu), nieco dłużą (poniżej linii parapetu) i długą (do podłogi). Przy najdłuższych firanach, powinien być zachowany pewien odstęp od ziemi (ok. 1,5-2 centymetry), co powoli na utrzymanie ich fasonu. Niekiedy istnieje też możliwość wykonania firanek na metry z upatrzonej tkaniny.