Jak wybrać dobrą firmę wykończeniową?

O tym, jak trudno znaleźć dobrą firmę wykończeniową, można by na pisać książkę. Często trafiamy na „fachowców”, którzy niewiele mają wspólnego z solidnością czy choćby elementarną uczciwością. Zetknięcie się z taką nierzetelną ekipą może podwoić koszty prac, gdy okaże się, że wszystko trzeba robić na nowo. Jak znaleźć firmę wykończeniową, której jakość prac i kontakt z klientem będą zadowalające?

wykończenie mieszkania

Problemy ze znalezieniem dobrej ekipy wykończeniowej

Przyczyny problemów ze znalezieniem dobrej firmy wykończeniowej są prozaiczne – jest ich za mało. Jednocześnie popyt jest duży, a to daje pole do popisu osobom, które zwietrzyły łatwe pieniądze. Powstaje więc wiele samozwańczych ekip wykończeniowych, których umiejętności, a często także etyka, są niskie. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Zapytaliśmy o to w firmie remontowo-budowlanej Trela z Lublina.

Warto być wyczulonym na domorosłe złote rączki, które wzięły się za prace wykończeniowe. Nie mając odpowiedniego przygotowania ani teoretycznego, ani praktycznego, nie są w stanie zrobić tego solidnie. Powinny nas zaalarmować niechęć do podpisywania umowy, jak również ceny poniżej rynkowych. Każdy dobry fachowiec zna swoją cenę i mimo wysokich stawek na ogół ma ręce pełne roboty. Warto pamiętać, że za ceną idzie też jakość pracy, która gwarantuje estetykę i trwałość wykończenia.

Jeżeli chcemy uniknąć kłopotliwej współpracy i remontu przedłużającego się w nieskończoność, którego efekty nie będą zadowalające, warto poświęcić czas na znalezienie dobrej firmy wykończeniowej, a także poczekać spokojnie do terminu realizacji, nawet jeśli jest odległy. Długi czas oczekiwania może być znakiem tego, że mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem – takim, którego ludzie nie bez powodu sobie polecają.

Poszukiwania dobrej ekipy wykończeniowej

Zabierając się za szukanie dobrej firmy wykończeniowej, warto najpierw sprawdzić te, które mają swoją stronę internetową, a na niej galerię realizacji. Dotychczas wykonane prace mówią same za siebie. „Fachowcy”, którzy pracują niestarannie i bez większego pojęcia, na ogół nie chwalą się efektami pracy, bo zadziałałyby one raczej jak antyreklama. Brak witryny internetowej także jest niepokojącym znakiem. Brak informacji o prowadzonej działalności może utrudniać kontakt po wykonaniu zlecenia. Jednym słowem po zainkasowaniu zaliczki „fachowiec” może się ulotnić i przepaść bez wieści, pozostawiając nas z niedokończonym albo źle przeprowadzonym remontem.

Ideał to sytuacja, w której firma jest nam polecana przez kogoś zaufanego, a oprócz tego jej portfolio wygląda porządnie i interesująco. Nie należy jednak poprzestawać na opinii. Warto samemu porozmawiać z fachowcem, który byłby odpowiedzialny za przeprowadzenie prac, sprawdzić, jak wygląda kontakt z klientem. Profesjonaliści wiedzą, że dobra firma wykończeniowa to nie tylko doskonali specjaliści, ale też życzliwość, kultura osobista i otwartość na klienta.