Wybór oprawy rastrowej – natynkowa czy podtynkowa?

Oświetlenie to istotny element aranżacji wnętrz, z pozoru nie determinujący tego, jak funkcjonujemy w danym pomieszczeniu, ale w rzeczywistości mający ogromny wpływ na naszą wydajność czy zdolność skupienia uwagi. Z tego powodu do zastosowań profesjonalnych wybiera się specjalne oprawy rastrowe. Czym się one charakteryzują i w jaki sposób można je montować?

oprawa rastrowa

Zastosowanie i zalety opraw rastrowych

Nazwa opraw rastrowych pochodzi od ich specyficznej konstrukcji, która odróżnia to oświetlenie od tradycyjnych lamp. Składają się na nią profile zbudowane z rastrów, czyli poprzeczek oraz odbłyśników. Zadaniem tych elementów jest osłanianie źródła światła, a tym samym zapobieganie powstawaniu efektu tzw. olśnienia powodującego dyskomfort widzenia. Tradycyjne światło pochodzące ze zwykłej lampy może być przyczyną olśnienia bezpośredniego związanego z widokiem samej świetlówki lub też olśnienia pośredniego, dotyczącego zjawiska odbicia światła od obiektów, np. ekranu komputera. Zjawiska te osłabiają wzrok i powodują problemy z koncentracją, co jest szczególnie mocno odczuwane przez osoby wykonujące pracę biurową. Warto przy tym zaznaczyć, że układ i ukształtowanie rastrów zapobiegających powstawaniu lśnienia może być różne, w zależności od przeznaczenia danej lampy. Rastry paraboliczne instaluje się przede wszystkim w siedzibach firm i instytucji – w biurach, pracowniach, salach konferencyjnych i lekcyjnych. Poza tym oprawy rastrowe LED znajdują również zastosowanie w ciągach komunikacyjnych, w obiektach komercyjnych i usługowych. Dostępne są też różne kształty opraw, np. w formie liniowej, kwadratowej lub okrągłej.

Sposoby montażu opraw rastrowych

Profesjonalne sklepy z oświetleniem LED, np. firma Koloreno, oferują oprawy różniące się także sposobem montażu. Wyróżniamy tu następujące warianty:

  • Natynkowe – te oprawy wyróżnia nieskomplikowany montaż na już wykończonym suficie, zarówno bezpośrednio przy jego powierzchni, jak i w wersji wiszącej, umożliwiającej regulację wysokości oświetlenia. Wisząca oprawa rastrowa zapewni równomierne oświetlenie w każdym pomieszczeniu. To dobre rozwiązanie do wnętrz pozbawionych sufitu podwieszanego.
  • Podtynkowe – jak sama nazwa wskazuje, ten wariant instaluje się bezpośrednio w warstwie stropu, dlatego jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy przeprowadzamy remont danego pomieszczenia i wykonujemy w nim sufit podwieszany bądź też zakładamy kasetony. Taki montaż oprawy pozwala na jej “wtopienie” w aranżację, co daje znakomity efekt estetyczny i pozwala zaoszczędzić miejsce.
śr. ocena 0 / głosów 0