Wybór okien do nowego domu. Na co zwrócić uwagę?

Przez stolarkę okienną “ucieka” spora ilość ciepła z budynku, dlatego właśnie wybór odpowiednich okien ma ogromne znaczenie dla energooszczędności naszego domu. A od tego będzie w końcu zależeć wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Współczynnik przenikania ciepła to jednak nie jedyny parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Co jeszcze uwzględnić na etapie zakupu? O tym w artykule.

Kobieta z oknem

Materiał i zabezpieczenia 

Okna wykonuje się dziś z PVC, z drewna lub z aluminium. Najpopularniejsze są okna plastikowe, gdyż mają uniwersalne zastosowanie. Nadają się zarówno do budynków jednorodzinnych, jak i do bloków czy obiektów użyteczności publicznej. Wyróżniają się doskonałą izolacyjnością – są bardzo szczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z uwagi na tradycyjne wzornictwo często wybierane są również okna drewniane. Nowoczesne modele mają niski współczynnik przenikania ciepła. Trzeba jednak liczyć się z nieco wyższą ceną w porównaniu do okien z PVC, ponieważ wymagają nieco bardziej skomplikowanego procesu produkcyjnego. Ostatni typ – okna aluminiowe montuje się głównie w budynkach firmowych i w nowoczesnych domach. Sprawdzą się przy dużych przeszkleniach i raczej trudno je dopasować do stylistyki elewacji. Stolarka okienna powinna być także dobrze zabezpieczona przed włamaniami oraz przed łatwym dostępem dla dzieci. Do wyboru mamy szereg rozwiązań, takich jak np. folie antywłamaniowe, rygle, rolki czy klamki na kluczyk.

Energooszczędność, czyli współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła okien określa ilość ciepła, jaka przenika przez metr kwadratowy ich powierzchni. Im wartość ta jest mniejsza, tym lepsza izolacyjność stolarki okiennej, czyli mniejsze straty ciepła. Szczelność zależy do ramy okiennej oraz od szyb. W standardowych oknach stosuje się podwójne szyby, tymczasem w energooszczędnych modelach wykorzystuje się już 3-, a nawet 4-szybowe pakiety. Wysokiej jakości, szczelne okna to jednak nie wszystko. Duże znaczenie ma odpowiedni montaż. W przypadku okien energooszczędnych mówimy o tzw. ciepłym montażu, czyli osadzaniu okien w warstwie ocieplenia. Konieczne jest użycie specjalnych kotew i precyzyjne wypełnienie szczelin za pomocą pianki montażowej. Fachowy montaż to gwarancja zachowania parametrów technicznych produktu deklarowanych przez producenta. Profesjonalny montaż oferuje firma OKTOM – sprzedawca okien i drzwi z Warszawy. 

śr. ocena 0 / głosów 0