Wybór obrusa do jadalni i salonu

Duży stół to zwykle najważniejszy z mebli w całym domu. Właśnie wokół niego codziennie spotykają się wszyscy członkowie rodziny, by się posilić i dzielić wrażeniami z minionego dnia. Aby ten czas spędzany przy wspólnym posiłku był możliwie najprzyjemniejszy, warto zadbać nie tylko o smaczne jedzenie i dobre humory, ale także piękną oprawę posiłku.

obrus-na-stole

Pomysły na udekorowanie stołu

Sposobów na upiększenie stołu jest całe mnóstwo, od sięgnięcia po wspaniałą zastawę, przez udekorowanie blatu kwiatami, po najprostszy, czyli użycie eleganckiego obrusu. Obrus w jadalni i salonie może zdobić wyłącznie stół, ale ciekawie dobrany, może też stać się jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza.

Jak dobrać obrus do stołu?

Najważniejszą kwestią, decydującą o tym, czy obrus będzie ładnie się prezentował, a jednocześnie sprawiał, że spędzanie czasu przy stole będzie wygodne, jest właściwy rozmiar. Wymiary obrusa zawsze muszą być dopasowane do wielkości mebla, a konkretnie wielkości blatu.

Aby obrus był rzeczywiście wygodny i nie przeszkadzał użytkownikom np. w zasiadaniu czy wstawaniu od stołu, powinien zwisać nie niżej niż nieco ponad siedzisko krzesła. Przyjmuje się, że część nadmiarowa tkaniny powinna wynosić około 25cm. A zatem w celu ustalenia pożądanej wielkości obrusu, najpierw należy dokładnie wymierzyć blat, a następnie do szerokości i długości dodać ok. 50cm.

Nieco inaczej wygląda wybór nakrycia stolika kawowego czy ławy. Na niewielkich i raczej niskich stołach zdecydowanie lepiej wyglądają bieżniki. Te zazwyczaj dostępne są w dwóch standardowych rozmiarach. Podobnie jak w przypadku pełnowymiarowych obrusów, najlepszy efekt estetyczny osiągniemy, jeśli naddatek będzie zwisał po ok. 25cm z obu stron.

Jak wybrać obrus do wnętrza?

Kiedy ustalimy już idealne wymiary obrusu, możemy przystąpić do przeglądania propozycji sklepów tekstylnych, takich jak Magia Firan firmy Polontex, które swoim klientom oferują towary z dostawą do domu. Warto decydować się na producentów solidnych i z dużym doświadczeniem w branży – dzięki temu będziemy mieli pewność co do jakości zamawianych tekstyliów.

Jeśli chodzi o stylistykę obrusu, powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem. Na rynku dostępne są zarówno proste, gładkie obrusy, bieżniki i serwety w stonowanych barwach, jak również wykonane z tkanin zachwycających głębią kolorów i wyszukaną teksturą.

Bardzo ciekawą propozycję stanowią nowoczesne obrusy z materiałów o metalicznym połysku, wykonane z dodatkiem nici lamateksowych. Dzięki technologii kolorowego tkania obrusy i bieżniki mogą dawać niezwykle interesujący efekt przecierania. A kiedy zależy ci na praktycznych funkcjach nakrycia stołu (a dodatkowo posiadasz dzieci), koniecznie zwróć uwagę na obrusy z tkanin plamoodpornych.

śr. ocena 5 / głosów 5