Wybór ławy do salonu. Na co zwrócić uwagę?

Ława to o wiele bardziej praktyczna alternatywa dla stolika kawowego. Nie tylko postawimy na niej herbatę czy właśnie kawę albo przekąski towarzyszące oglądaniu telewizji – lecz również np. rozłożymy grę planszową. Ponieważ jest to zakup na lata, nie możemy po prostu wejść do sklepu meblowego i wybrać model, który nam się podoba. Na co w takim razie trzeba zwrócić uwagę, wybierając ławę do salonu?

lawa-do-salonu

Jedną z zasadniczych kwestii jest decyzja dotycząca materiału wykonania, a poniekąd związanego też z nim koloru. Tutaj powinniśmy się kierować przede wszystkim wystrojem naszego salonu, a zwłaszcza stylistyką mebli wypoczynkowych, czyli kanapy i foteli, przy których ławę postawimy.

Warto zdecydować się zwłaszcza na wariant drewniany, jako że będzie wyglądać on znacznie szlachetniej od ławy z płyty MDF. Szkło z kolei jest istotnie bardziej od drewna podatne na obicia i zarysowania, których nie da się później usunąć. Na gładkim, szklanym blacie szybciej też gromadzi się kurz, wymaga on więc częstszego mycia. Drewno sprawdzi się za to równie dobrze we wnętrzach klasycznych, skandynawskich, retro czy rustykalnych, jak i w tych nowoczesnych, a nawet minimalistycznych.

Wymiary

Ławę dopasowujemy do kompletu wypoczynkowego również pod względem jej rozmiaru. Pamiętajmy, że między krawędzią blatu a brzegiem fotela czy sofy powinno zostać wystarczająco dużo miejsca, aby dało się swobodnie siadać i wstawać, nie strącając przypadkowo znajdujących się na ławie przedmiotów.

Ważna jest także jej wysokość. Niskie ławy z reguły lepiej wyglądają, wyższe są od nich natomiast nieco bardziej praktyczne. Warto więc „krakowskim targiem” zdecydować się na mebel odrobinę niższy od tego, który zapewniłby nam optymalny komfort. Jeśli znalezienie gotowej ławy o idealnych proporcjach okazuje się pewnym wyzwaniem, dobrze jest rozważyć ofertę firm takich jak Mevis Furniture, które produkują tego typu meble na zamówienie, dostosowując się do wymogów klienta.

Inne czynniki

Wybierając ławę do salonu, zwróćmy też uwagę na to, w jakich warunkach będzie ona użytkowana. Jeśli ma stać przy często rozkładanej kanapie, szukajmy mebla na tyle lekkiego, by stosunkowo łatwo można było zmienić jego położenie bez rysowania podłogi. Jeśli natomiast w domu są małe dzieci, zdecydujmy się na ławę z zaokrąglonymi rogami, co zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. Można ewentualnie dokupić specjalne nakładki na narożniki, rzadko kiedy jednak jest to opcja, która dobrze się prezentuje.

śr. ocena 5 / głosów 4