Woal jako ciekawa ozdoba okna

Zasłony oraz firanki pełnią nie tylko użytkową funkcję, zacieniając mieszkanie, chroniąc od słońca oraz ograniczając starty ciepła, lecz stanowią także dekorację oraz ozdobę okna. Dzięki nim możemy powiększyć optycznie pomieszczenie lub nadać mu oryginalny wygląd. Rozświetlą ciemne wnętrza, jednocześnie podkreślając tradycyjne aranżacje. Ciekawą ozdobą okna będzie woal.

ozdoba-okna

Woal to cienka, mleczno prześwitująca tkanina o splocie włosowo-wątkowym. Do jego produkcji używa się bawełny, włókien sztucznych, takich jak poliestrów oraz poliamidów, lub ich mieszanki. Ze względu na swoją barwę oraz ponadczasowy styl pasuje do każdego wnętrza, nadając mu lekkości i elegancji. Przyjrzyjmy się zatem bliżej okiennym dekoracjom.

Woale

Chociaż najczęściej wybieramy woal w kolorze białym lub w różnych odcieniach kremowych barw, coraz większą popularnością cieszy się woal kolorowy na metry, który urozmaici wnętrze, nadając mu oryginalnego wyglądu. Świetnie sprawdzi się jako tkanina dekoracyjna, ze względu na gładkość faktury, ziarnisty chwyt, możliwość eleganckiego udrapowania oraz wyjątkową miękkość układania się. Z tych samych względów klienci salonów z firanami wybierają firany woalowe. Nie tylko ochronią przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, ale także ozdobią naszą sypialnię lub salon. Są ponadto bardzo trwałe, a jednocześnie delikatne, przepuszczające promienie słoneczne; dlatego nadają się do nieco ciemniejszych wnętrz. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach klasycznych jak i nowoczesnych, a fantazyjnie upięte i uzupełnione o ciekawe zasłony stworzą interesującą dekorację okienną. Szeroki wybór tego typu firan wysokiej jakości znajdziemy w sklepach Polontex, oferujących także ciekawe dodatki kuchenne.

Firany

Innym ciekawym pomysłem na dekorację otworu okiennego są firany żakardowe i firany makarony. Te pierwsze produkowane są z wysokogatunkowego, bardzo ozdobnego materiału, charakteryzującego się dużą ilością małych, kolorowych nitek. Ponieważ tego typu firany bardzo często posiadają finezyjne, koronkowe wykończenia, nadają się raczej do minimalistycznych, wnętrz, w których będą mogły się okazale prezentować. Z kolei firany makaronowe to firanki podzielone na wiele części, przypominające frędzle. Dają bardzo dobrą przepuszczalność światła i nie wymagają prasowania. Ze względu na to, że można je dowolnie skracać, przycinać, spinać, układać i aranżować, stanowić będą doskonałą aranżację okna.

Zasłony

Dopełnieniem każdej okiennej aranżacji będą ciekawe zasłony we wzory. Pamiętajmy jednak, że tego typu aranżacja okna sprawdzi się jedynie w prostych pomieszczeniach, bez zbędnej ilości dodatków. Dobrze jest je zawiesić we wnętrzach neutralnych, którym dodadzą zdecydowanego, oryginalnego charakteru i w których będą się odpowiednio prezentować.

śr. ocena 5 / głosów 5