Wady i zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek jest zwykle wybierany jako element wyposażenia wnętrza, który ma nadawać domowi przyjazny i przytulny charakter, a także być ozdobą całej aranżacji. Coraz częściej jest on jednak traktowany jako element wspomagający system grzewczy zainstalowany w budynku, a jego użytkowanie pozwala na połączenie „przyjemnego z pożytecznym”. Znakomitą efektywność będzie można osiągnąć, decydując się na kominek z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Większość współczesnych kominków jest wykonywana w oparciu o wkłady kominkowe z przeszklonymi drzwiami, które pozwalają na obserwację płomienia, lecz większość ciepła emitują do wnętrza zabudowy. Może się ono z niej wydostawać przez umieszczone w górnej części otwory. Choć kominek tego typu będzie dawał pewną ilość ciepła, to nie będzie ona znacząca w porównaniu z ilością spalanego opału. Zupełnie inaczej stanie się jednak wówczas, gdy zdecydujemy się na montaż kominka z płaszczem wodnym. W takiej sytuacji wokół wkładu umieszczony zostanie wymiennik ciepła. Jego elementy będą się nagrzewać od wysokiej temperatury, jaką osiągnie sam wkład, a następnie ogrzeją przepływającą przez wymiennik wodę, która będzie mogła przekazać zgromadzone ciepło do instalacji centralnego ogrzewania albo systemu przygotowującego ciepłą wodę użytkową.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż kominka z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym oznacza bardzo dobre wykorzystanie energii zgromadzonej w spalanym drewnie. Poza uzyskaniem efektu w postaci pięknego widoku płomieni będzie też pozwalał na zmniejszenie kosztów pracy głównego urządzenia grzewczego. Wkład z płaszczem wodnym, dostępny np. w firmie Tanie Kominy, może być podłączony zarówno do instalacji, w której pracuje kocioł na paliwa stałe np. pelletowy, jak i systemu z kotłem gazowym lub olejowym lub pompą ciepła. Zaawansowane sterowniki umożliwiają utrzymywanie kontroli nad procesem spożytkowania powstającego ciepła i zintegrowanie wkładu z działaniem kotła – palenie w kominku automatycznie ograniczy w takiej sytuacji spalanie podstawowego opału.

Czy kominek z płaszczem wodnym ma wady?

Niestety montaż kominka z płaszczem wodnym wiążę się z pewnymi mankamentami. Istotnym problemem jest cena, jaką trzeba zapłacić za wkład tego typu. Drugą kwestią będzie konieczność wykonania dość złożonej, a przez to również drogiej instalacji. Wkład musi mieć niezależne naczynie wzbiorcze i system chłodzenia. Współpraca z kotłem gazowym albo pompą ciepła będzie też wymagała montażu specjalnego wymiennika ciepła i dodatkowych czujników.

śr. ocena 0 / głosów 0