W przedpokoju czy sypialni – gdzie najlepiej umiejscowić garderobę?

Garderoba jest ciekawym elementem aranżacji domu, umożliwiającym komfortowe i szybkie uporządkowanie wszystkich ubrań. Dodatkowe pomieszczenie pomaga utrzymać ład i porządek w każdym mieszkaniu, a także pozbycie się niepotrzebnych półek i szafek w pokojach. Niektórzy umiejscawiają ją w przedpokoju, inni w sypialni – wszystko zależy od umeblowania i własnych preferencji. 

Garderoba w sypialni

Czym charakteryzuje się garderoba?

Garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem, przeznaczonym tylko i wyłącznie do przechowywania ubrań i różnych akcesoriów, np. butów czy torebek. Miejsce jest przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli w domu mieszka dużo domowników. Dobra garderoba powinna mieć przynajmniej 3 m2. Między szafą a przeciwległą ścianą musi być co najmniej 70 cm przestrzeni, aby każdy użytkownik mógł swobodnie poruszać się w pomieszczeniu. Przyda się też lustro, aby każda przebierająca się osoba mogła przejrzeć się w lustrze.

Gdzie najlepiej umieścić garderobę?

Najlepiej umiejscowić garderobę w sypialni, aby każdy domownik miał bezpośrednie dojście do swojej odzieży i mógł się w spokoju przebrać w wyjściowe ubranie. Jeżeli nie dysponujemy dostateczną ilością miejsca w owym pomieszczeniu lub z garderoby będzie korzystać więcej domowników można umiejscowić ją w przedpokoju jako osobny pokój, lub wykorzystać szafę wnękową. Ciekawym miejscem na garderobę są również miejsca pod skosami na poddaszu, gdzie sprawdza się zabudowa typu cargo z wieszakami i różnymi schowkami. W pomieszczeniu warto wykorzystać wszystkie wystające fragmenty ścian, łuki, wnęki i skosy, by jak najlepiej zaaranżować przestrzeń.

Jak wyposażyć garderobę?

Garderoba powinna być prawidłowo rozplanowana. Na długich drążkach (na wysokości około 180 cm) będą wisieć sukienki, koszule i płaszcze, a na półkach ułożone zostaną swetry i koszulki. Potrzebne są szuflady, aby przechować w nich bieliznę i różne akcesoria. Niezbędny element stanowi także wydzielone miejsce do przechowywania obuwia w postaci stalowych lub wiszących półek, kartonów. W garderobie powinno znajdować się także odpowiednie oświetlenie na suficie, o barwie zbliżonej do światła dziennego. Dobrym rozwiązaniem jest światło z możliwością ukierunkowania. W głębi szafy natomiast specjaliści montują wbudowane paski LED, które oświetlą każdy najmniejszy zakamarek. Przedstawiciele firmy JM Mebel System dbają również o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Jeżeli brakuje dostępu do pionu wentylacyjnego, decydują się najczęściej na kratkę między sypialnią lub przedpokojem.

Jeżeli nie mamy wystarczająco miejsca na garderobę, warto postawić na szafy wnękowe, umieszczane najczęściej w przedpokojach i przedsionkach. Owo rozwiązanie również nadaje wiele miejsca na odzież i akcesoria.

śr. ocena 0 / głosów 0