W kasecie czy bez – jakie rolety wybrać?

Rolety to praktyczne i estetyczne osłony okienne. Do zalet tego rozwiązania należy też fakt, iż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet, dzięki czemu można je dopasować do każdego okna i indywidualnych preferencji. Do wyboru mamy m.in. rolety zewnętrzne i wewnętrzne, materiałowe, a także typu dzień i noc. Kupując osłony okienne musimy również dokonać wyboru pomiędzy roletami wolnowiszącymi a systemem kasetowym. Co wybrać?

rolety

Rolety wolnowiszące prostota i estetyka

System wolnowiszący, czyli taki, w którym nie ma kaset ani prowadnic, to najprostszy sposób na instalację rolet. W tym przypadku poruszają się one pionowo wzdłuż ramy okiennej, ale nie są do niej przytwierdzone po bokach, jedynie luźno ją osłaniają. Rolka, na którą nawija się roletę, może być przymocowana do okna bezinwazyjnie lub też przykręcona do ramy. Sam materiał może mieć natomiast niemal dowolną kolorystykę, do wyboru są także różne faktury, wzornictwo i grubości tkaniny. Można się też zdecydować na dodatkowe rozwiązania, które podniosą funkcjonalność rolety wolnowiszącej. Niezwykle praktyczny będzie z pewnością mechanizm samohamujący, który będzie współpracował z systemem koralikowym służącym do zwijania i rozwijania rolety. Dzięki temu można z łatwością regulować stopień zasłonięcia okna. Ponadto roleta wolnowisząca może posiadać nie tylko specjalne obciążenie, dzięki któremu tkanina tworzy prostą, gładką powierzchnię osłaniającą okno, ale może zostać dodatkowo wyposażona w system prowadzenia, np. żyłkowy lub z użyciem magnesów. Takie rozwiązanie, które znajdziemy np. w ofercie firmy Formelana sprawia, że tkanina przylega do połaci okiennej, nawet w przypadku uchylenia okna. Do zalet systemu wolnowiszącego należy również fakt, iż ułatwia on czyszczenie rolet, a ponadto jest stosunkowo tani. Takie rolety materiałowe to znakomity wybór w przypadku niestandardowych, w szczególności większych przeszkleń.

Funkcjonalne rolety w kasecie

Alternatywą dla luźno wiszącego materiału rozwijanego z rolki jest montaż kasety, w której „chowa się” zwijana tkanina. Takie rozwiązanie stanowi nie tylko efektowny akcent aranżacyjny, ale pozwala również skutecznie zabezpieczyć materiał rolety przed zabrudzeniem. Dodatkowo po bokach ramy okiennej montuje się w tym przypadku specjalne prowadnice, wzdłuż których przesuwa się materiał. Dzięki temu osłona okienna zawsze dokładnie przylega do przeszklenia, zapewniając optymalne osłonięcie otworu okiennego i estetyczny efekt. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku okien pionowych, ale i połaciowych. Jeśli chodzi o montaż systemu, to wcale nie musi być on skomplikowany i można go również przeprowadzić bezinwazyjnie, posługując się dwustronną taśmą klejącą. To zatem dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na estetycznym, trwałym i funkcjonalnym rozwiązaniu, przy czym trzeba tu liczyć się z nieco większym kosztem całego systemu niż w przypadku rolet wolnowiszących.

śr. ocena 5 / głosów 1