W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzają się plafoniery?

Nie każdy musi znać się na wszystkim, więc niezorientowanym w temacie wyjaśniamy, że plafoniery to lampy ścienne lub sufitowe o bardzo mocno spłaszczonym kształcie. W zdecydowanej większości przypadków przytwierdza się je bezpośrednio na ścianie lub suficie, bez żadnego podwieszenia, w taki sposób, że ich klosze przylegają do podłoża. Znacznie rzadziej pełnią one funkcje lamp wiszących.

Plafoniery

Źródła światła w plafonierach

Nie ma żadnych rodzajowych ograniczeń co do wyboru żarówek montowanych w plafonierach, jednakże ich płaski kształt wyklucza z tej możliwości źródła światła o nadmiernie dużych rozmiarach. Tak więc mogą to być w równej mierze tradycyjne żarówki wolframowe, ledowe, jak i świetlówki, byleby mieściły się pod płaskimi kloszami plafonier. Nie stosuje się w plafonierach ozdobnych źródeł światła, takich np. jak żarówki filamentowe, ponieważ pod zamkniętym kloszem  byłyby one i tak niewidoczne. Największe możliwości daje jednak stosowanie w tego typu lampach żarówek ledowych. Przy porównywalnej mocy zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż inne emitery światła,  zużywają mniej energii i nie nagrzewają nadmiernie klosza lampy.

Niniejszy artykuł przygotowaliśmy na podstawie informacji znajdujących się na internetowej stronie sklepu Eko. Tam też dowiedzieliśmy się, w jakich wnętrzach plafoniery sprawdzają się najbardziej.

Plafoniery – zastosowania

Oświetlenie pełni rozmaite funkcje w naszych mieszkaniach, domach i innych przestrzeniach, stąd też w poszczególnych pomieszczeniach naszych domostw, miejsc pracy itd., będzie ono wyglądało zupełnie inaczej. Innego światła też będziemy potrzebowali. W niektórych przypadkach będziemy potrzebowali bardzo mocnego światła, w innych zaś przytłumionego. Charakterystyczną cechą plafonier jest to, że ich klosze mocno rozpraszają światło i łagodzą jego ostrość. Poza wszystkim lampy te są niejako przytulone do sufitu lub ściany, więc w praktyce nikomu nie przeszkadzają i nikt nie zaczepi o nie głową czy ręką. Plafoniery najlepiej sprawdzą się więc w korytarzach, w sieniach, na klatkach schodowych oraz we wszystkich stosunkowo niskich pomieszczeniach. Mogą one też pełnić funkcję pomocniczego, łagodnego i dyskretnego oświetlenia chociażby w salonie czy w jakimś gabinecie, wówczas gdy główne lampy są w nim wyłączone. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są plafoniery sufitowe LED sterowane pilotem. Plafoniery często umieszcza się też na zewnątrz naszych domów np. do oświetlania ich numerów.

śr. ocena 0 / głosów 0