W jakich pomieszczeniach warto stosować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to najlepszy sposób na zapewnienie sobie możliwości wygodnego otwierania pomieszczenia na otaczającą go przestrzeń. Wysokie i szerokie skrzydła bez poprzeczek nie zabierają przestrzeni wewnątrz, ułatwiając aranżację salonu. Bardzo dobre parametry akustyczne gwarantują ochronę przed hałasem, a znakomita charakterystyka cieplna zapobiega wychładzaniu się budynku, a jednocześnie umożliwia cieszenie się dużą ilością światła.

drzwi przesuwne

Skąd bierze się popularność drzwi przesuwnych?

Nowoczesna architektura coraz częściej stawia na minimalistyczne i proste formy, ograniczając zarówno różnorodność stosowanych materiałów, jak i ewentualnych ozdób. Poza częstym wykorzystywaniem betonu wyróżnikiem współczesnych budynków staje się również szerokie używanie szkła. Panująca moda na duże przeszklenia obejmujące całą ścianę pomieszczenia i zastępujące znaczną część elewacji staje się coraz częściej nieodzownym elementem projektowanych budynków. Choć nie każdy użytkownik zdecyduje się na tak śmiałe stosowanie dużych okien, to korzyści płynące z takiego rozwiązania są łatwe do zauważenia, co sprawia, że rośnie zainteresowanie możliwością wykorzystywania dużych drzwi przesuwnych także w budynkach bardziej tradycyjnych – zauważa przedstawiciel firmy Prodimex, która specjalizuje się w produkcji okien aluminiowych, drzwi oraz tworzeniu ogrodów zimowych.

Duże przeszklenia – zarówno sporych rozmiarów okna, jak i drzwi tarasowe cieszą się powodzeniem z kilku powodów. Poza atrakcyjnym wyglądem budynku, nadającym całej bryle lekkości i sprawiającym, że nawet mimo dużych rozmiarów nie staje się ona przytłaczająca, istotne okazują się trendy związane z ekologią i energooszczędnością. Przeszklenia o dużych rozmiarach, także całościenne są jednym z nieodłącznych elementów nowoczesnych domów pasywnych i energooszczędnych. Ze względu na dobre parametry izolacyjności cieplnej okna są w tym przypadku dodatkowym sposobem na pozyskiwanie energii, umożliwiającym nagrzewanie się wnętrza od wpadających przez nie promieni słonecznych.

Wynikająca z samej idei domu pasywnego, który powinien potrzebować do swego funkcjonowania niezwykle małej ilości energii, konieczność montowania dużych przeszkleń oferuje również możliwość otwarcia domu na otaczającą go przestrzeń. Zamiast montowanych na stałe okien o wiele lepiej zdecydować się na gwarantujące równie dobre parametry termoizolacyjne drzwi tarasowe, które nie tylko będą przepuszczały do wnętrza odpowiednią ilość promieni słonecznych, ale także umożliwią mieszkańcom niemal stały kontakt z otoczeniem domu.

Dlaczego warto zdecydować się na drzwi przesuwne?

Duże drzwi tarasowe dobrze wpisują się w trendy związane z projektowaniem wnętrz. Dzięki ich stosowaniu można nie tylko skorzystać z energii dostarczanej przez słońce, ale także maksymalnie doświetlić i rozjaśnić wnętrze. Nowoczesne drzwi przesuwne pozwalają na połączenie wnętrza pokoju dziennego z tarasem lub bezpośrednio z ogrodem, jednak sprawdzą się również w każdym pomieszczeniu, z którego można wyjść na zewnątrz budynku – sypialni, jadalni czy gabinecie do pracy.

Wśród zalet stosowania drzwi przesuwnych jedną z najważniejszych jest niezwykle szeroki widok na okolicę. Drzwi przesuwne mogą zajmować nawet całą ścianę pomieszczenia, a brak elementów ramy koniecznych przy innych rozwiązaniach – drzwiach tradycyjnych lub harmonijkowych – sprawia, że panorama nie jest w żaden sposób zakłócana. Równie niewidoczne pozostają wąskie ramy poszczególnych skrzydeł, które mogą mieć szerokość zaledwie 25 mm np. w systemie COR VISION PLUS firmy Cortizo lub HiFinity firmy Reynaers. Co ważne, przesuwne drzwi tarasowe sprawdzą się nie tylko w budynkach położonych w wyjątkowo atrakcyjnych okolicach – z widokiem na góry, pagórki, morze, jezioro czy rzekę, ale również wszędzie tam, gdzie dom jest otoczony ładnym i zadbanym ogrodem lub stoi na skraju lasu czy polany.

Tarasowe drzwi przesuwne to również jeden z pomysłów na dzielenie wnętrza bardzo dużych pomieszczeń i wydzielania w nich osobnych stref funkcjonalnych. Drzwi przesuwne sprawdzą się jako wygodne wejścia do poszczególnych pokojów czy części domu. Jednym z atrakcyjnych zastosowań jest zastosowanie ich między domem a ogrodem zimowym, co pozwala na znaczne powiększenie dostępnego miejsca i włączenie go w cieplejszych okresach do salonu lub jadalni, z którymi zwykle sąsiaduje. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie jednak zastosowanie identycznego rozwiązania na ścianie zewnętrznej ogrodu zimowego i całkowite otwarcie go zarówno na dom, jak i otaczającą go przestrzeń.

Plusem korzystania z drzwi przesuwnych jest również komfort ich użytkowania. Cała konstrukcja wykorzystuje specjalnie wzmacniane ramy o wysokiej sztywności, a stosowane okucia ułatwiają przesuwanie skrzydeł, ich zamykanie czy blokowanie w wybranej pozycji. Istotną zaletą nowoczesnych tarasowych drzwi przesuwnych jest możliwość odsłaniania całej powierzchni otworu okiennego. Do tej pory przynajmniej jedno ze skrajnych skrzydeł musiało pozostać nieruchome, na to miejsce zsuwano bowiem pozostałe tafle. W nowoczesnych systemach stolarki aluminiowej istnieje jednak możliwość wstawienia w strukturę ściany specjalnej kasety, do której można zsuwać otwierane drzwi.

śr. ocena 0 / głosów 0