W jaki sposób zaprojektować zabudowę kuchenną?

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w mieszkaniu, każdego dnia spędzamy mnóstwo czasu – na przygotowaniu posiłków, ale również na spotkaniach z innymi domownikami. Często przyjmujemy w nim również gości. Z tego powodu powinna być ona nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna. Podstawą jest więc stworzenie odpowiedniej zabudowy pomieszczenia.

zabudowa kuchenna

Odpowiedni plan

Kuchnia ma to do siebie, że nie da się jej w łatwy sposób przearanżować. Dlatego już na etapie projektowania domu powinniśmy mieć dość szczegółowe wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać nasza kuchnia – pamiętając oczywiście, że nie zawsze estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Wiedząc, gdzie mają się znaleźć niezbędne sprzęty będziemy mogli zaplanować rozmieszczenie przyłączy do nich. Warto kierować się w planowaniu kilkoma zasadami ergonomicznej kuchni. Stwierdzają one, że sprzęty wchodzące w skład trójkąta roboczego, czyli lodówka, zlew i kuchenka powinny znajdować się od siebie w odległości nie przekraczającej 210 centymetrów (na linii lodówka-kuchenka może wynosić ona do 270 cm) – w ten sposób unikniemy zbędnego chodzenia między nimi, zaoszczędzimy czas i energię.

Wybór sprzętu

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest kupno wolnostojących sprzętów AGD, które umieszcza się w przygotowanym pod nie miejscu. Pod względem estetycznym jednak lepiej spisują się sprzęty zabudowane, wtapiające się w wystrój wnętrza kuchni. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy wcześniej wybrać lodówkę czy kuchenkę, by uwzględnić jej rozmiary w projektowaniu mebli

Organizowanie przestrzeni

Każda kuchnia musi dysponować odpowiednią ilością szafek do przechowywania naczyń, sprzętów kuchennych oraz żywności. Tę kwestię również należy dokładnie przemyśleć – w małych kuchniach powinniśmy zastanowić się nad wykonanie szafek sięgających pod sam sufit, w ten sposób otrzymamy więcej bezpiecznej przestrzeni na przechowywanie. W większych kuchniach, w których mamy dość miejsca na dole, górne szafki mogą być mniejsze, a między nimi a sufitem może być zachowana wolna przestrzeń.

Kolory

Kolory tworzą klimat kuchni. Jeśli spędzamy w niej dużo czasu, warto zadbać o odpowiedni dobór kolorów – dzięki temu będziemy czuć się w niej lepiej. Decydując się na malowanie ścian powinniśmy upewnić się kolor farby współgra z meblami. Dobrym pomysłem jest obejrzenie kilku wariantów kolorystycznych wizualizacji naszej kuchni. W ten sposób zawczasu dowiemy się, jakie połączenie barw sprawdzą się najlepiej.

Oświetlenie

Światło w kuchni jest niezbędne – pojedyncza lampa na samym środku pomieszczenia będzie z pewnością niewystarczająca podczas przygotowywania posiłków. Powinniśmy zastanowić się nad zainstalowaniem w kuchni dodatkowych źródeł światła, np. świetlówek nad blatem do krojenia, nad zlewem oraz w okapie nad kuchenką.

Profesjonalnym projektowaniem i wykonywaniem mebli kuchennych na wymiar zajmuje się firma Bumeb.