W jaki sposób działa odkurzacz centralny?

Coraz większą popularnością w nowobudowanych domach cieszy się instalacja centralnego odkurzania. Jest to urządzenie, którego jednostka centralna znajduje się najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, a dzięki odpowiedniemu rozprowadzeniu rur i gniazd ssących, można posprzątać w całym domu, bez konieczności każdorazowego przemieszczenia odkurzacza. Czym dokładniej jest wspomniany system i na jakiej zasadzie działa? Wyjaśniamy.

Odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny – jak działa?

Najważniejszym elementem centralnego odkurzacza jest jednostka centralna, która jest umieszczana w pomieszczeniu gospodarczym. Jej uzupełnieniem jest system rur rozprowadzonych w ścianach i stropach. Rury te zakończone są np. szufelką, gdzie można wrzucić drobne zanieczyszczenia, lub gniazdem ssącym. Gniazda mogą mieć różnorodną budowę oraz dopasowaną do wnętrza kolorystykę.

Gniazda odkurzacza centralnego z chowającą się rurą zapewniają ogromną wygodę użytkownikowi. – przyznaje ekspert z firmy INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne.

Dzięki takiemu systemowi odkurzanie staje się proste, nie wymaga transportowania odkurzacza, a zanieczyszczenia z jednostki centralnej można szybko i bezproblemowo usunąć. Bez względu na to, jakie pomieszczenie jest aktualnie czyszczone – zabrudzenia trafiają do jednego miejsca.

Jakie zalety ma system centralnego odkurzania?

System centralnego odkurzania ma wiele zalet. Zadowoleni użytkownicy zwracają uwagę na zalety praktyczne tego rozwiązania. Nie ma konieczności przenoszenia ciężkiego sprzętu z jednego pomieszczenia do drugiego, a dodatkowo silnik odkurzacza znajduje się w pomieszczeniu technicznym, więc sprzątając go nie słyszymy.

Warto również zaznaczyć, że tego typu odkurzacz ma duży zasięg. Rury stanowiące jego integralną część mają zazwyczaj nie mniej niż 9 metrów – pozwalają posprzątać spory obszar, bez konieczności zmiany gniazda zasilania. Co równie ważne – odkurzacze centralne są dużo bardziej skuteczne niż ich mobilne wersje. Wynika to z faktu, że mają większą moc, a w konsekwencji lepiej zasysają zabrudzenia i doskonale sprawdzają się w domach alergików.

Dzięki zainstalowaniu w nich wysokiej jakości filtrów wypuszczane powietrze jest pozbawione kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń pozostawiających specyficzny, nieprzyjemny zapach. Co więcej, urządzenie jest wyposażone w pojemny zbiornik na zanieczyszczenia. Usuwanie zabrudzeń z jego wnętrza jest nie tylko proste, ale też nie trzeba robić tego bardzo często.

Część osób obawia się, że tak duże i skuteczne urządzenie emituje dużo hałasu. Nic bardziej mylnego – sama jednostka emituje hałas na poziomie porównywalnym do tradycyjnego odkurzacza. Dzięki temu, że jest zainstalowana w pomieszczeniu gospodarczym, jej działanie jest niemal niesłyszalne. Jedynym dźwiękiem towarzyszącym nam przy sprzątaniu jest szum powietrza przy zasysaniu zabrudzeń.

śr. ocena 0 / głosów 0