W jaki sposób dobrze oświetlić salon

Dobrze przemyślane oświetlenie salonu zapewni w nim nie tylko optymalną widoczność, ale też odpowiedni nastrój – w zależności od bieżących preferencji użytkownika w danej chwili. Będzie ponadto w stanie wyrównać proporcje wnętrza, dodać mu charakteru, a także po prostu sprawić, by pięknie się prezentowało. Co należy wziąć pod uwagę, by osiągnąć ten właśnie efekt?

oswietlenie-salonu

Jednym z podstawowych czynników, którymi powinniśmy się kierować, wybierając oświetlenie do salonu, jest oczywiście nasz własny gust. Nie zapominajmy jednak, by lampa, która nam się podoba, pasowała zarówno do pozostałych opraw oświetleniowych w tej przestrzeni, jak i do ogólnego wystroju. Nie trzeba od razu kupować gotowego kompletu lamp, ale zadbajmy o to, by wszystkie łączył np. podobny kształt albo materiał wykonania.

Więcej niż jedna lampa

Koniecznie bowiem powinniśmy się zaopatrzyć w co najmniej kilka punktów światłnych. Jeden żyrandol na środku sufitu nie doświetli wszystkich zakamarków, ani nie będzie jakoś szczególnie atrakcyjnie się prezentować. Oczywiście nie należy rezygnować z centralnego oświetlenia – przydaje się choćby podczas sprzątania – ale uzupełnijmy je o oprawy, które wyznaczą poszczególne strefy pomieszczenia, a także wprowadzą do niego przytulną atmosferę.

Świetlne dopełnienie

Ciekawym pomysłem będzie np. podświetlenie półek regału. W ten sposób zostaną lepiej wyeksponowane znajdujące się na nim książki, fotografie w ramkach czy pamiątki z podróży, a przy okazji subtelne światło stworzy nastrojowy klimat sprzyjający romantycznym wieczorom czy nawet relaksowi przed telewizorem. Podobną funkcję spełnią także bardziej tradycyjne kinkiety. Jeśli natomiast wolimy wypoczywać z książką, warto umieścić w pobliżu fotela lub kanapy lampę stojącą.

Światło nad stołem – albo na nim

Osobną lampę dobrze jest umieścić również nad stołem, jeśli znajduje się on w salonie, a nie w jadalni czy kuchni. Powinna ona dawać ciepłe, miękkie światło, ale jednocześnie sprawiać, że zawartość talerzy i półmisków będzie doskonale widoczna. Oryginalnym rozwiązaniem będzie także zastosowanie lamp stołowych – typowych LED albo imitujących światło świecy bez ryzyka przypadkowego rozlania gorącego wosku. Warto rozważyć zwłaszcza ich wariant solarny (który sprawdzi się również na zewnątrz, chociażby na tarasie), dzięki czemu wyeliminujemy problem plączących się kabli, a samą lampę będziemy mogli dowolnie przesuwać. Z tego względu jest to również idealny pomysł na oświetlenie kawowego stolika. Podobne lampy znajdziemy m.in. w asortymencie firmy Aurora Garden.

Poprawa proporcji pomieszczenia

Jeśli nasz salon jest zbyt duży lub zbyt mały, zbyt wąski lub wysoki, możemy wykorzystać oprawy świetlne po to, by go optycznie wymodelować. Transparentne klosze i wydostające się przez nie rozproszone światło powiększą wnętrze, podobnie jak lampy ustawione przy lustrze bądź na parapecie. Z kolei ciemne, nieprzejrzyste oprawy dodadzą przytulności w salonie bardzo przestronnym. Zbyt wysoki sufit „obniżymy”, a zbyt niski „podniesiemy”, kierując światło odpowiednio w podłogę albo do góry, natomiast rozświetlając dłuższą ścianę wąskiego salonu szeregiem kinkietów, sprawimy, że będzie on prezentował się znacznie bardziej proporcjonalnie.

śr. ocena 5 / głosów 5