Jest to warunkowane zasadniczo dwiema kwestiami. Pierwszą z nich są ograniczenia samego komputera, a więc zakres obsługiwany przez naszą płytę główną, a także posiadany przez nas system operacyjny. Z tym 32-bitowym kompatybilne będzie najwyżej 4 GB pamięci RAM. Jeśli potrzebujemy większej ilości, konieczne będzie zainstalowanie systemu 64-bitowego.
Dla każdego co innego
I tu przechodzimy do drugiej kwestii, a mianowicie naszych potrzeb i preferencji. Na wstępie poszukiwań idealnej pamięci RAM należy odpowiedzieć sobie na pytanie, po co nam właściwie komputer. Jeśli korzystamy głównie z pakietu Office albo innych, równie mało wymagających programów – spokojnie wystarczą nam te 4 GB. Dwa razy większa pojemność pozwoli z kolei na płynną obsługę przeglądarki internetowej, oglądanie filmów czy stabilną pracę biurową.
Jak dowiadujemy się we wrocławskim sklepie Shoplet, zapaleni gracze, a także osoby korzystające z zaawansowanego oprogramowania graficznego i projektowego muszą poszukać kości pamięci o pojemności przekraczającej 8 GB, a najlepiej mieszczącej się w przedziale 12-16 GB. Jeszcze więcej RAM potrzebować będą natomiast ci, którzy profesjonalnie zajmują się tworzeniem animacji, renderowaniem czy obróbką filmów.
Nie tylko gigabajty
Pamiętajmy jednak, że o wydajności pamięci RAM – a więc również ogólnej sprawności komputera – decyduje nie tylko jej pojemność. Inne kluczowe czynniki to przede wszystkim opóźnienia (timingi) oraz tzw. częstotliwość taktowania. Dla opóźnień najistotniejszym parametrem jest CAS Latency (CL), czyli czas między wysłaniem żądania a odczytem danych – oczywiście im niższy, tym lepiej.
Odwrotnie w przypadku częstotliwości: wyższa jej wartość pozwoli na obsługę większej liczby procesów w tym samym czasie. Tak więc gracze i graficy powinni szukać pamięci RAM z taktowaniem na poziomie co najmniej 2133 MHz, podczas gdy „zwykłym” użytkownikom nie trzeba z reguły więcej niż 2000, a często nawet 1600 MHz.
RAM dla serwerów
Jeśli natomiast szukamy pamięci dla serwera, kierować powinniśmy się czymś zupełnie innym. Tutaj najważniejsze aspekty to stabilność, niezawodność i energooszczędność. Uzyskamy je dzięki zastosowaniu istotnie droższych kości RAM ECC, wyposażonych m.in. w czujniki temperatury (to ważne, jeśli urządzenie ma działać przez całą dobę) i mechanizmy kontroli oraz korekcji błędów.