Typy stelaży do łóżek

Kompletując meble, trzeba brać pod uwagę dużą ilość cech wpływających na satysfakcję z ich użytkowania. Wiele osób kupując wyposażenie do sypialni, dużą wagę przykłada do kwestii wyglądu mebli, często zaniedbując ich cechy użytkowe. W przypadku kupowania łóżek, materacy oraz stelaży łóżkowych będzie to szczególnie ryzykowne, ponieważ może się bezpośrednio przełożyć na zdrowie i samopoczucie.

para kładzie materac na stelaż łóżka

Dlaczego stelaż łóżka jest tak ważny dla komfortowego snu?

Spokojny i zdrowy sen jest niezbędny dla pełnego wypoczynku oraz odzyskania sił fizycznych i energii niezbędnej do działania. Do tego, żeby się dobrze wyspać konieczne jest wygodne łóżko, które zapewni właściwe podparcie całego ciała oraz zapobiegnie jego przegrzaniu się, gwarantując dobrą wentylację. Najważniejszymi akcesoriami umożliwiającymi przyjęcie komfortowej pozycji będzie stabilna rama łóżka oraz dobrany do masy ciała i preferowanego sposobu zasypiania materac. Trzeba jednak pamiętać o tym, że równie istotny będzie stelaż, który zapewni właściwe podparcie materaca. Niestety wielu użytkowników nie docenia tego elementu i nie przykłada należytej wagi do jego wyboru.

Podstawową funkcją stelaża jest utrzymywanie materaca i amortyzowanie nacisku, jak wywiera osoba śpiąca. Stelaż, podobnie jak materac powinien więc być odpowiednio sprężysty. Ważne jest również, by jego budowa zapewniała optymalne podparcie dla materaca, w zależności od jego konstrukcji. Istotne jest również zagwarantowanie dobrego przepływu powietrza, pozwalającego na właściwe wentylowanie materaca i odprowadzanie gromadzącej się w nim wilgoci. Stelaż musi też pasować wymiarami do ramy łóżka – wylicza przedstawiciel firmy Meble K&D, która jest producentem mebli skrzyniowych i tapicerowanych.

Stelaże łóżek mają różną budowę, jednak zasada ich działania pozostaje taka sama. Ułożone poprzecznie do długości łóżka listewki są bazą dla kładzionego na nich materaca, podpierając go oraz zapewniając dodatkową amortyzację. Takie rozwiązanie zapewnia większą elastyczność, a zarazem wyższy komfort snu, ponieważ stelaż jest w stanie uginać się pod naciskiem osoby śpiącej, wzmacniając efekt uzyskiwany za pomocą samego materaca.

Przy odpowiednim doborze stelaża kluczowa będzie zatem jego twardość i sprężystość. Najprostsze stelaże nie oferują żadnej regulacji, a ugięcie zależy wyłącznie od charakterystyki użytego materiału, zwykle drewna sosnowego. W bardziej złożonych konstrukcjach można liczyć na kontrolę twardości oraz większe możliwości dopasowania do indywidualnych preferencji.

Najpopularniejsze konstrukcje stelaży łóżkowych

Dobrze dobrany stelaż to nie tylko wydłużenie czasu użytkowania materaca, który zachowa swoje właściwości amortyzujące, jeśli będzie właściwie podparty, ale również wyższy komfort spania. Podstawowym typem stelaży jest rodzaj maty wykonanej z listew połączonych ze sobą paskami materiału. Taki stelaż łóżkowy jest zwykle bardzo tani, jednak najczęściej nie zapewni komfortowego użytkowania materaca ani wygodnego snu. Stanie się tak dlatego, że listewki bez dodatkowego wsparcia mogą zmieniać swoje położenie. W najtańszych modelach wiele do życzenia pozostawia też często ich gęstość oraz sprężystość. Dużym minusem jest również brak możliwości regulacji twardości i niezbyt dobra stabilność takich konstrukcji.

Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest stelaż, w którym listewki są przytwierdzone do stabilnej ramy za pomocą elastycznych uchwytów. W takim przypadku nie ma mowy o ich niekontrolowanym przemieszczaniu. Jeszcze większą wygodę jest w stanie zapewnić materac, który posiada regulację twardości listew. Polega ona na łączeniu sztywną obejmą dwóch umieszczonych obok siebie węższych listewek lub cieńszych umieszczonych jedna nad drugą. Przesuwanie uchwytu na boki sprawia, że obie listwy uginają się niezależnie od siebie. Jeśli natomiast uchwyt zostanie umieszczony bliżej środka, będzie to powodowało, że listwy uginając się, współpracują ze sobą, przez co ich elastyczność jest niższa.

Jeszcze bardziej komfortowe konstrukcje mają więcej niż jedną strefę regulacji, a elastyczność listew umieszczonych w różnych częściach stelaża jest różna. Dla osób, które bardzo cenią wygodę, produkowane są również stelaże, w których można unosić część konstrukcji do góry. Tworzy się w ten sposób dodatkowe podparcie ułatwiające wygodne czytanie w łóżku czy oglądanie telewizji. Jeszcze większy stopień regulacji można spotkać w stelażach, w których unosi się również część dolna, oferując podniesienie nóg nieco wyżej. W topowych wersjach stelaży unoszenie części dolnej nie powoduje podniesienia fragmentu, na którym spoczywa tułów leżącego.

Modele z najwyższej półki oferują dodatkową regulację elektryczną. Części stelaża są sterowne pilotem lub umieszczonym na kablu sterownikiem, a ruch jest możliwy za sprawą zamontowanych pod stelażem wytrzymałych siłowników.

Warto pamiętać, że dobór stelaża jest niemal tak ważny, jak znalezienie właściwego materaca. Także w tym przypadku, jeśli ciężar użytkowników bardzo się różni, warto wybrać taki, który składa się z dwóch oddzielnych części z niezależną regulacją.

śr. ocena 0 / głosów 0