Typy osłon okiennych  

Ze względu na rodzaj zastosowania, osłony okienne można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Ponadto poszczególne typy osłon różnią się pod względem budowy, materiału, sposobu zasłaniania czy właściwości termoizolacyjnych. Osłony okienne muszą być dopasowane do określonych potrzeb, ale również powinny współgrać z wystrojem wnętrza czy zewnętrzną elewacją.

oslony-okienne

Żaluzje wewnętrzne

Do najpopularniejszych osłon wewnętrznych należą żaluzje poziome, które charakteryzują się wygodnym sposobem regulowania dopływu światła słonecznego. Wykonuje się je z aluminium lub drewna. Żaluzje drewniane cechuje to, że ich wygląd zależy od tego, z jakiego drzewa pochodzą. Żaluzje pionowe, zwane też verticalami, zazwyczaj używane są w biurach, szkołach, urzędach i gabinetach. Wykonane są z materiałów, które odbijają światło i dodatkowo posiadają właściwości antybakteryjne. Nowoczesnym rozwiązaniem są żaluzje panelowe, które wyglądają jak szerokie, przesuwne pasy. Można je konfigurować w zależności od liczby torów, typu zsuwania czy rodzaju sterowania.

Żaluzje i rolety zewnętrzne

Żaluzje mogą także występować w formie zewnętrznej. Żaluzje fasadowe najlepiej prezentują się w nowoczesnym budownictwie na oknach o dużych powierzchniach. Z kolei największy wpływ na obieg termiczny maja rolety zewnętrzne. Zimą mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania, natomiast latem sprawiają, że temperatura w domu będzie dużo niższa niż na zewnątrz. Rolety zewnętrzne występują w wersji antywłamaniowej jak i z wbudowaną moskitierą, dzięki czemu dodatkowo zapewniają ochronę przed owadami. Montuje się je podtynkowo lub nadstawnie, dlatego ich instalację najlepiej zaplanować w trakcie budowy domu.

Plisy i roletki materiałowe

Plisy to innowacyjne rozwiązanie, które opiera się na systemie harmonijkowej tkaniny. Charakteryzują się tym, że zaciągają się zarówno od dołu, jak i od góry. Rolety plisowane montuje się między listwami przyszybowymi, dzięki czemu w skuteczny sposób przysłaniają okna. Pasują także do okien o okrągłych lub innych niestandardowych kształtach. Mają bogatą kolorystykę profili i tkanin. Ekspert z firmy Formelana w Kaliszu dodaje:

Alternatywą dla żaluzji i zasłon są roletki materiałowe. Skutecznie zatrzymują promienie słoneczne i dodatkowo stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrz.

Można je ustawiać na wybranej wysokości. Roletki występują w wersji wolnoopadającej, jak również w kasecie z prowadnicami. Producenci oferują także roletki zwane „dzień i noc”. Posiadają one pasy siateczkowe i zaciemnione, które mogą na siebie nachodzić.

śr. ocena 5 / głosów 6