Tynk dekoracyjny we wnętrzu

Tynk dekoracyjny to alternatywa dla malowania ścian lub pokrywania ich tapetami. Urządzając wnętrza własnego domu, chcemy stworzyć w nim wyjątkowy klimat, szukamy niebanalnych rozwiązań i materiałów, które zapewniają wyjątkowe, niepowtarzalne efekty. Tynk dekoracyjny z pewnością nie zawiedzie naszych oczekiwań. Mogą się na niego zdecydować zarówno miłośnicy klasycznych sposobów wykańczania mieszkań, jak i osób, które oczekują czegoś nowoczesnego, unikalnego.

Czym charakteryzuje się tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny, zwany również tynkiem strukturalnym, jest rodzajem tynku ozdobnego, który można zastosować niemal na każdej powierzchni.  Służy do pokrycia całych ścian lub tylko ich fragmentów, w zależności od tego, jaki rezultat chcemy uzyskać. Wyjątkowo ładnie prezentuje się na dużych przestrzeniach, np. w salonie lub na korytarzu. Dzięki właściwemu umiejscowieniu tynku dekoracyjnego, można optycznie powiększyć pomieszczenie i sprawić, że będzie wyglądać bardziej przestronnie. Równie łatwo uzyskamy zupełnie przeciwny efekt, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, lepiej zdajmy się na fachowców.

Tynk dekoracyjny tak naprawdę sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Ze względu na liczne jego rodzaje, kolory i struktury, jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Można go nakładać na różnego rodzaju podłożach mineralnych, w tym na betonie, cegle, tynkach cementowo-wapiennych czy płytach gipsowych oraz płytach drewnopochodnych.

 

Rodzaje tynku dekoracyjnego

Można wyróżnić kilka rodzajów tynku dekoracyjnego. Pośród najbardziej znanych i chętnie wykorzystywanych znajdują się:

  • tynk zacierany, który zaciera się packą, tworząc fakturowaną powierzchnię,
  • tynk mozaikowy, szczególnie chętnie wybierany do kuchni i łazienek, ponieważ jest odporny na wilgoć i uszkodzenia,
  • stiuk, mniej popularny, ale warty uwagi z racji jego idealnie gładkiej, lekko błyszczącej powierzchni,
  • tynk japoński, charakteryzujący się posiadaniem w swoim składzie jedwabiu, strzępów bawełny czy włókien mineralnych.

 

Zalety tynku dekoracyjnego

Dlaczego warto  zdecydować się na tynk dekoracyjny we wnętrzu swojego mieszkania? Zalet takiego rozwiązania jest wiele i opowie nam o nich nasz ekspert z Biura projektowego Muro Architekci: Przede wszystkim tynk dekoracyjny pozwala w oryginalny sposób zaaranżować wnętrza. Jeśli nie lubimy nudy, liczymy na niebanalne efekty i chcemy zaskakiwać wyglądem swojego domu, jak najbardziej powinniśmy się na niego zdecydować. Wystarczy nałożyć tynk na jedną ze ścian, aby pomieszczenie nabrało zupełnie nowego wyglądu i ciekawego charakteru. Mamy do wyboru tak wiele rodzajów tynku oraz sposobów wykończenia, że każdy klient powinien znaleźć rozwiązanie, które będzie mu odpowiadać: od delikatnych, gładkich tynków, aż po naprawdę wyraźne, odznaczające się struktury. Dlatego tynk dekoracyjny pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i tych nowoczesnych, loftowych czy rustykalnych. Trzeba również wspomnieć, że tynk doskonale tuszuje wszelkie niedoskonałości ścian i mniej widać na nim zabrudzenia. Tynk strukturalny można też pokryć farbą w wybranym przez siebie kolorze. A jeśli podkreślisz wygląd ściany specjalnie skierowanym na nie oświetleniem, osiągniesz najlepszy rezultat!

śr. ocena 5 / głosów 1