Trawertyn jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny

Kamienie naturalne znajdują coraz szersze zastosowanie jako materiały wykończeniowe oraz dekoracyjne. Ich niepowtarzalny charakter pozwala uzyskać wyjątkowy efekt, zarówno jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń wewnątrz domu, jak i przestrzeń na zewnątrz. Jednym z kamieni naturalnych zasługujących na szczególną uwagę jest trawertyn.

Charakterystyka trawertynu

Trawertyn jest skałą osadową, bardzo chętnie wykorzystywaną w aranżacji wnętrz. Powstaje w procesie wytrącania się węglanu wapnia, kiedy wody podziemne wypływają na powierzchnię. Teren jego występowania to podłoża wapienne, które znajdują się m.in. przy uskokach tektonicznych czy gorących źródłach. Głównym miejscem jego wydobywania (w formie bloków skalnych) jest Morze Śródziemne.

Co istotne, o zaletach jego wykorzystywania wiedzieli już nasi przodkowie żyjący w  starożytności. To właśnie z jego użyciem powstała jedna z najbardziej znanych budowli na całym świecie, a mianowicie rzymskie Koloseum. Dzisiaj trawertyn jest szeroko wykorzystywany jako materiał wykończeniowy oraz dekoracyjny – mówi nasz rozmówca z Hurtowni kamienia naturalnego HB-Polska.

Zalety trawertynu

Jedną z zasadniczych zalet trawertynu jest jego niezaprzeczalna trwałość. Kiedy zdecydujemy się na jego użycie, możemy mieć pewność, że przez długie lata nie sprawi nam zawodu. Kamień ten można zastosować praktycznie wszędzie – jest niezwykle często wykorzystywany w budownictwie, dzięki mnogości sposobów obróbki, które można wykorzystać. Ponadto, charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem. Ma niepowtarzalną strukturę i niezwykle ciepły kolor. W zależności od tego, w którą stronę jest cięty, może posiadać unikatowy wzór i barwę. Wnętrzom, w których jest wykorzystany, bez wątpienia doda i uroku, i elegancji, sprawiając, że będziemy pragnęli w nich przebywać.

Wykorzystanie trawertynu jako kamienia ozdobnego

Dzięki licznym zaletom z powodzeniem można wykorzystać trawertyn jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny. Służy zarówno jako idealny kamień do wykonania posadzek czy schodów, jak też element do wystroju łazienek czy kuchni, np. w postaci kuchennych blatów. Łatwość jego obróbki sprawia, że można do dowolnie ciąć i szlifować, uzyskując pożądany rezultat. Trawertyn w swoim wyglądzie przypomina wapień bądź piaskowiec, dlatego świetnie wkomponowuje się w tak popularne dzisiaj nowoczesne wnętrza. Na pewno zrobi na tobie wrażenie, dlatego bez obaw twórz z jego użyciem proste, ale jakże piękne i stylowe przestrzenie.