Sztukateria jako element aranżacji wnętrz

Gipsowe elementy zdobiące stropy i ściany, wykonywane wyłącznie z gipsu, niegdyś pojawiały się wyłącznie w rezydencjach najbogatszych. Wynalezienie tworzyw sztucznych pozwoliło im „zajść pod strzechy”, gdzie niestety często stosowane były w nieumiejętny, dziś wyśmiewany sposób. Obecnie sztukaterie potrafią jednak subtelnie podkreślić piękno wnętrza jak delikatny makijaż – albo nadać mu charakteru.

 

Co ważne, sprawdzą się nie tylko w pomieszczeniach stylizowanych na historyczne albo łączących różne epoki w duchu retro. Do wyboru oprócz tych klasycznych, bogatych w ornamenty, mamy wszak także listwy, gzymsy, rozety czy kasetony całkiem minimalistyczne w formie – znajdziemy je choćby w ofercie sklepu Kraina Barw. No i nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by obficie dekorowanymi sztukateriami przełamać surowość wnętrz ultranowoczesnych.

Gra w kolory

Trójwymiarowa struktura tego rodzaju ozdób sprawia, że nie wymagają one barwnego podkreślenia i mogą przybierać odcień identyczny z sufitem czy ścianą. Niezwykle ciekawie wygląda jednak zestawienie nieznacznie różniących się od siebie – albo wręcz kontrastujących – kolorów. Te jaskrawe, wręcz neonowe zarezerwowane są natomiast wyłącznie dla osób najbardziej niepokornych, swobodnie bawiących się stylistykami. Sztukaterie w odcieniach starego złota świetnie odnajdą się za to w aranżacjach glamour i shabby chic.

Rozwiązania przestrzenne

Niebanalnym pomysłem jest też ozdobienie ścian rozetami i kasetonami przeznaczonymi zasadniczo do dekorowania stropów. Jeśli to dla nas nieco za wiele, możemy po prostu stylowo obramować przy użyciu sztukaterii wybrane elementy wyposażenia, takie jak lustro, obraz, kominek czy nawet telewizor, a także drzwi lub okna. Dzięki odpowiednio skomponowanym pilastrom i gzymsom będziemy w stanie wydzielić wręcz poszczególne strefy pomieszczenia – np. tę jadalną lub przeznaczoną do pracy.

Funkcjonalność sztukaterii

Na koniec warto wspomnieć, że ten szczególny wariant zdobień potrafi pełnić też rozmaite funkcje praktyczne. Listwy i gzymsy doskonale zamaskują ewentualne niedoskonałości ścian takie jak pęknięcia, spoiny czy dziury po gwoździach, jak również ukryją biegnące pod nimi okablowanie. Umiejętnie zastosowane, sztukaterie nie tylko zniwelują widoczne krzywizny, lecz także poprawią proporcje całego pomieszczenia, przydając mu wysokości (elementy pionowe) albo poszerzając wnętrza zbyt wąskie.

śr. ocena 5 / głosów 5