Szprosy wiedeńskie i ich wpływ na wygląd okna

Współczesne okna w znaczący sposób różniły się od tych wykorzystywanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Poza kwestiami jakościowymi, dużą różnicą był sam wygląd – rama okienna dzielona była na pomniejsze obszary przy użyciu tak zwany szprosów, czyli listewek, między którymi montowano szyby. Współcześnie takie rozwiązanie nie ma zastosowania technologicznego, wciąż jednak można wykorzystać dla urozmaicenia estetyki ramy. Rozwiązanie takie nazywa się szprosami wiedeńskimi.

Charakterystyka szprosów wiedeńskich

Tradycyjne szprosy były integralną częścią ramy okiennej – dlatego też obecnie nazywa się je zwykle szprosami konstrukcyjnymi. Rozwiązanie to miało zarówno swoje plusy i minusy. Do plusów należy zaliczyć przede wszystkim mocniejszą konstrukcję, co pozwalało wykonywać okna o dużych rozmiarach. Z drugiej strony poważnym minusem szprosów konstrukcyjnych jest obniżenie współczynnika przenikania ciepła okna – wynika to z faktu, że na obrzeżach szyb powstają większe mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Szprosy wiedeńskie nie wzmacniają konstrukcji okna, ale też nie powodują nadmiernych strat energii cieplnej. Dzieje się tak, ponieważ nie stanowią one integralnej części ramy okiennej – są przyklejane na powierzchnię szyb, a zatem szprosy po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okien nie mają ze sobą kontaktu. Stanowią one wyłącznie element dekoracyjny. Okna ze szprosami wiedeńskimi znajdziemy w ofercie firmy Wiktorczyk.

Estetyka szprosów wiedeńskich

Szprosy wiedeńskie to rozwiązanie polecane przede wszystkim, jeśli jesteśmy miłośnikami klasycznej architektury i stylistyki kolonialnej bądź rustykalnej. Zdecydowanie najlepiej to rozwiązanie będzie sprawdzać się we wnętrzach utrzymanych w duchu tradycjonalizmu, choć możliwe jest również łączyć je z nieco nowocześniejszym designem – wszystko zależy od naszego wyczucia estetyki. Istotną zaletą szprosów jest, że w dużym stopniu poprawiają estetykę wnętrza – nie tylko sprawiają, że jest staje się ono cieplejsze, bardziej przytulne i atrakcyjniejsze dla oka, ale również rozbijają światło słoneczne wpadające przez okno. Stosując je możemy uzyskać bardzo ciekawą teksturę światła na podłogach i ścianach.

Minusy szprosów

Szprosy wiedeńskie, jak wspomnieliśmy wyżej są w stanie bardzo ocieplić wnętrze domu i świetnie spiszą się w połączeniu z designem odwołującym się do tradycyjnych wzorów – ponadto, w przeciwieństwie do szprosów konstrukcyjnych nie wpływają one na parametry techniczne okien, gdyż są zaledwie przyklejane do powierzchni szyb. Jest jednak jeden minus, który należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie okna ze szprosami – mogą one być dość trudne w utrzymaniu czystości i będą wymagać od nas większej uwagi przy konserwacji.

śr. ocena 5 / głosów 5