Szklane panele – zastosowanie w nowoczesnym domu

Nigdy nie mieliśmy takiego wyboru w materiałach i rozwiązaniach w urządzaniu wnętrz, jak współcześnie. Technologie i pomysły, które kilkanaście lat temu mogliśmy podziwiać jedynie na zagranicznych filmach i magazynach, dziś są powszechnie dostępne nawet dla mniej zamożnych konsumentów. Jednym z najciekawszych rozwiązań wprowadzonych w ostatnich latach są panele szklane.

panele szklane

Piękne…

Synonimem nowoczesnego urządzania wnętrz są ciemne kolory i nietypowe jak na wnętrza materiały – takie jak kamień, stal, szkło czy syntetyki. W dodatku dają one wiele możliwości, jeśli chodzi o ich kształt, wymiary i kolorystykę oraz są szalenie łatwe w utrzymaniu czystości. Nic więc dziwnego, że zdobywają one coraz większą popularność i uznanie. Jeśli chodzi o szkło, to jest ono często stosowane jako zabezpieczenie na biurko, stół, jako wykończenie prysznica, a od niedawna również jako tzw. panele szklane, którymi zabezpiecza się ścianę w kuchni. Takie szkło można dowolnie kolorować, zarówno w jednolite kolory, jak i barwy o różnym stopniu nasycenia i przejrzystości. Można też wykonać na nich nadruk – wtedy efekt może być naprawdę niesamowity. Kuchnia z widokiem na Manhattan? Na Wieżę Eiffla? A może na Bieszczady? Żaden kłopot.

…czy wygodne?

Szkło, jak wiadomo, jest bardzo łatwe w czyszczeniu. Wystarczy jedynie ręcznik papierowy i płyn do okien, a będziemy mogli cieszyć się czystością w kuchni, jaką przy tradycyjnych płytkach osiągnęlibyśmy dopiero po długim i żmudnym szorowaniu. Wpływa na to nie tylko absolutnie gładka powierzchnia szkła, do której nic nie przywiera, ale też fakt, że nie działa na nie para wodna ani wysoka temperatura. Nie mówiąc o tym, że przy szkle nie stosuje się fug, które zbierają nie tylko brud, ale również bakterie i pleśń, której wywabienie jest trudnym procesem.

Nieograniczone możliwości

Nadruk wzoru na szkle to tylko jedna z wielu możliwości, choć wzorów jest ogromna ilość i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – problemem będzie raczej zdecydowanie się na jeden konkretny wzór. Jeśli jednak nie chcemy mieć w kuchni krajobrazu, bo np. całe mieszkanie mamy urządzone w jednolite kolory i taki nadruk za bardzo by się wyłamywał – można wybrać szkło barwione w masie. Paleta kolorów jest spora, dlatego bez kłopotu będzie można dobrać kolor pasujący do reszty wnętrza. Dodatkowym, niesamowitym efektem jest podświetlenie szkła – można je wstawić wzdłuż dolnej lub górnej krawędzi, na całej powierzchni panelu, albo w formie diod LED. A to tylko część wszystkich możliwych rozwiązań – Firmy szklarskie, takie jak np. Bogdan Glass, oferują więcej możliwości – zarówno w wyborze rodzajów szkła, jak i formie ich zdobienia.