Szafa wnękowa sposobem na funkcjonalną aranżację wnętrza

W każdym domu i mieszkaniu musi znaleźć się szafa, jednak jej wygodne i eleganckie ustawienie nie zawsze okazuje się możliwe. Niewielkie pomieszczenia na nieregularnym planie mogą sprawić, że pokój jest po prostu nieustawny. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest budowa szafy wnękowej. Dzięki niej nie tylko uda ci się wygodnie zagospodarować wnętrze, ale także zaoszczędzić sporo przestrzeni, zyskując jednocześnie estetyczny efekt końcowy.

Szafy wnękowe to świetny sposób na ukrycie wnęk architektonicznych, dzięki któremu jednocześnie zyskujemy praktyczną przestrzeń do przechowywania ubrań lub innych przedmiotów – mówi specjalista z firmy INDECO.

Sprawdzają się zarówno w sypialniach, jak i kuchniach, łazienkach oraz przedpokojach, a nawet na poddaszach czy w garażach.

Charakterystyka szafy wnękowej

Aby szafa wnękowa faktycznie spełniała swoje zadanie i była funkcjonalna, powinna spełniać pewne podstawowe wymagania. Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad przy projektowaniu, użytkownik szafy będzie mógł cieszyć się łatwym dostępem do wszystkich przechowywanych rzeczy i dobrą widocznością zawartości schowka.

Najważniejsze są oczywiście odpowiednie wymiary. Jeżeli w szafie mają wisieć ubrania, jej głębokość powinna wynosić co najmniej 55 cm. Płytsze szafy możemy przeznaczyć na składowanie mniejszych przedmiotów, np. środków czystości lub pościeli i ręczników. Wysokość szafy z drążkami na wieszaki powinna wynosić przynajmniej 1 m. Długość samego drążka nie powinna być większa niż metr, aby nie uginał się on pod ciężarem dużej ilości ubrań.

Drzwi szafy wnękowej

Najchętniej stosowanym rozwiązaniem w szafach wnękowych są drzwi przesuwne. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie wymagają one miejsca do otwierania. Oznacza to, że szafę z takimi drzwiami możemy zamontować nawet w przedpokoju i blisko drzwi wejściowych do domu czy innych pomieszczeń.

Drzwi przesuwne do szafy są nie tylko bardzo praktyczne, ale też eleganckie. Mogą być wykończone w dowolnym materiale, przy czym bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem na fronty jest szkło lacobel oraz lustra, które dodatkowo powiększają optycznie i rozświetlają wnętrze.

Akcesoria do szafy wnękowej

Funkcjonalna szafa wnękowa powinna być dobrze wyposażona. Oprócz drążków do wieszania ubrań oraz półek do składowania innych sprzętów, przydatne okażą się szuflady i druciane kosze, które znacznie ułatwią segregowanie składowanych w nich przedmiotów. Do przechowywania butów na obcasach możemy wykorzystać specjalne drążki, montowane u dołu wnęki.

Dobrym pomysłem do szafy na sprzęt gospodarstwa domowego jest uchwyt na rurę od odkurzacza i na żelazko. Stosowanie takich dodatków znacznie ułatwi przechowywanie AGD, a także wyciąganie i wkładanie ich z powrotem do schowka.