Sposoby, aby uniknąć generalnych porządków

Zapewne uciążliwe są konieczne generalne porządki. Jest sposób, aby ich uniknąć! Zasada jest prosta: sprzątaj na bieżąco i partiami. Czasem wystarczy kilkanaście minut, aby uprzątnąć łazienkę, pozmywać naczynia i wstawić pranie, a odjęcie wykonanych czynności z listy wielkich porządków wykaże, że sprzątanie nie musi wcale uprzykrzać nam życia!

generalne porzadki

Dodatkowo systematyczne sprzątanie pozwoli uniknąć sytuacji, gdy gotowi do sprzątania w sobotni poranek musimy zacząć od zakupów podstawowych środków czystości. Sprawdzajmy na bieżąco, czego brakuje i dokupujmy w sklepie przy okazji – to pomoże również rozłożyć wydatki i uniknąć wydawania jednorazowo wielkich kwot. Dobrym sposobem jest przypisanie sobie poszczególnych pomieszczeń na osobne dni tygodnia. Przetarcie kurzy i poodkurzanie zajmie nam niewiele czasu, ale sprzątnięcie do tego łazienki i pozmywanie naczyń po całym tygodniu zabierze nam już cały dzień.

Najgorsza jest kuchnia

Kuchnia jest miejscem w naszym domu, które najbardziej i najczęściej brudzimy. Jest przez nas stopniowo zagracana i zastawiana brudnymi naczyniami oraz ochlapywana różnymi substancjami podczas gotowania. Co więcej, w kuchni brudzą się właściwie wszystkie elementy – począwszy od blatów i akcesoriów, na ścianach i podłogach kończąc. Dlatego tak ważne jest systematyczne porządkowanie kuchni po różnych czynnościach. Wystarczy, że na bieżąco zmyjemy naczynia (zmycie kilku szklanek zajmie dosłownie chwilę, inaczej w przypadku wysypującego się zlewu), zetrzemy zabrudzoną w trakcie gotowania kuchenkę, przetrzemy lodówkę od odcisków palców i pochowamy akcesoria do szafek po skończonym kucharzeniu. Musimy o tym pamiętać za każdym razem, gdy korzystamy z kuchni. Brzmi strasznie? Jeśli wejdzie nam to w nawyk, spektakularny efekt wynagrodzi nam codzienne sprzątanie.

Lśniąca łazienka

W łazience raczej nie zauważamy wielkich zabrudzeń spowodowanych użytkowaniem. Najważniejsze w łazience jest zachowanie wysokiej higieny. Toaletę należy pozostawiać po sobie zawsze czystą, a przynajmniej raz na tydzień potraktować ją środkiem bakteriobójczym. Podobnie jest z wanną lub kabiną prysznicową i umywalką. Musimy zadbać o lśniące lustra bez zachlapań i nienaganną podłogę.

Schludne pokoje

Podobnie jest w przypadku naszych pokoi. Jeśli szybko zetrzemy kurze i odkurzymy w nich, będziemy cieszyli się świeżym i zadbanym mieszkaniem przez cały tydzień. Pranie dywanów, foteli i sof jest korzystne w przypadku alergików, jak również dla rodzin z małymi dziećmi.

Sprytna pani domu

Co natomiast z podstawowymi czynnościami każdej pani domu? Kiedy w tygodniu znaleźć czas na pranie, prasowanie, sprzątanie i jeszcze gotowanie? Jeśli jednego dnia mamy więcej czasu, możemy ugotować większą porcję i przechować ją w lodówce na następny dzień. Następnego dnia z kolei zaoszczędzony czas przeznaczyć na wstawienie prania i wreszcie… odpoczynek!