W jaki sposób wybrać idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi?

Kupno odpowiedniego mieszkania bywa stresujące i trudne. Znalezienie właściwego lokum jest szczególnie trudne dla rodzin z dziećmi, których potrzeby znacznie różnią się od potrzeb singli lub bezdzietnych par. Sprawdźcie czym kierować się przy wyborze mieszkania dla rodziny.

Mieszkanie skrojone na miarę

Jako, że ceny mieszkań nie należą do najniższych, każdy kto chce je kupić ma wobec dostępnych na rynku ofert spore wymagania. Podjęcie decyzji o ich kupnie jest więc dla wielu nabywców jedną z najtrudniejszych decyzji jakie podejmowali w swoim życiu. Aby znaleźć idealne miejsce dla siebie konieczne jest dokładne przemyślenie czego tak naprawdę potrzebujemy. Szczególnie jest to istotne wtedy, gdy rozglądamy się za lokum dla swojej rodziny, której część stanowią dzieci.

Poszukując mieszkania dla rodziny dobrze jest kierować się pewnymi kryteriami, dzięki którym analiza wad i zalet poszczególnych propozycji będzie łatwiejsza. Z ich pomocą podjęcie ostatecznej decyzji może dla wielu okazać się prostsze – radzi ekspert reprezentujący firmę GRYF DEVELOPEMENT.

Czym się kierować

Wszyscy, którzy na bieżąco monitorują rynek nieruchomości wiedzą, że kupno nowego mieszkania bywa prawdziwym wyzwaniem. Choć ofert jest mnóstwo, to trudno wybrać z nich tę jedną, w pełni odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Podczas dokonywania wyboru warto więc zwrócić uwagę na:

  • Lokalizację – najlepiej zdecydować się na takie mieszkanie, do którego dojazd nie będzie wymagać od nas spędzania zbyt dużej ilości czasu w komunikacji miejskiej lub samochodzie. W jego sąsiedztwie powinny znajdować się nie tylko sklepy, ośrodek zdrowia czy różne potrzebne usługi, ale przede wszystkim przedszkola i szkoły, ponieważ to znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Mieszkanie powinno być również dobrze skomunikowane z miejscem pracy dorosłych domowników.
  • Układ – mieszkanie dla rodziny z dziećmi powinno być przede wszystkim funkcjonalne, toteż należy zwrócić uwagę na wielkość i rozkład poszczególnych pomieszczeń.
  • Udogodnienia dla lokatorów – warto zastanowić się które z udogodnień są wam najbardziej, a które najmniej potrzebne i szukać mieszkania oferującego najbardziej atrakcyjne dla was opcje. Dobrze jest sprawdzić także czy w budynku znajduje się winda, która może być pomocna w życiu codziennym.
  • Bezpieczeństwo – kryterium to jest szczególnie istotne w przypadku rodzin, w których są dzieci. Aby sprawdzić czy dane osiedle jest miejscem przyjaznym dzieciom warto dopytać czy na terenie osiedla są atestowane place zabaw, czy jego obszar jest chroniony (przez firmę ochroniarską lub monitoring), a także czy podwórka i ścieżki są oświetlone.
  • Rządowe dopłaty – rodziny z dziećmi mogą starać się o dopłaty w ramach programu Mieszkania dla Młodych, dostępne dla określonych typów mieszkań. Dobrze jest przed rozpoczęciem poszukiwań zapoznać się z wymogami stawianymi przez program i prowadzić swoje poszukiwania w oparciu o nie.