W jaki sposób przygotować plany generalnego remontu mieszkania?

Generalny remont mieszkania to nie tylko znaczny wydatek, ale również niezwykle trudne zadanie pod względem organizacyjnym. Mimo, że czasem skala robót może wydać się ogromna i ponad siły, to każde tego typu przedsięwzięcie, niezależnie od stopnia zużycia budynku, może zakończyć się sukcesem – kluczem do jego osiągnięcia jest odpowiednie przygotowanie. W planowaniu generalnego remontu powinniśmy brać pod uwagę wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły.

Plan generalne remontu – od czego zacząć?

Generalny remont obejmuje poważne prace, np. wymianę okien, instalacji elektrycznej, wyburzanie lub stawianie ścian, odnowienie balkonów. Nie wszystkie te zadanie muszą znaleźć się w planie naszego remontu, warto jednak dokładnie zanalizować stan mieszkania. Niezbyt korzystną sytuacją jest kiedy niedługo po zakończeniu remontu jeden z niewymienionych przez nas elementów zaczyna się psuć (np. awarii ulega instalacja elektryczna). Oznacza to dla nas wyższe koszty, dłuższy faktyczny czas prac remontowych, a czasem nawet konieczność zniszczenia części tego, co do tej pory zrobiliśmy. Jeśli już wiemy jaki zakres powinien mieć planowany przez nas remont, ustalamy najbardziej dogodny termin. Nie powinniśmy się spieszyć – im bardziej odległy, tym lepiej. Planując z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem damy sobie dość czasu na poszukiwanie odpowiedniej ekipy remontowanej, wycenę remontu, konsultacje, a następnie wybór i zakup materiałów. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna i powinniśmy poświęcić jej dużą uwagę – jeśli nie dostarczymy ekipie materiałów, nie będzie ona mogła skończyć remontu w terminie. Większość firm remontowych oferuje swoim klientom fachową pomoc w kupnie niezbędnych materiałów lub wyręczenie w tym zadaniu. Jeśli zdecydujemy się na to, by to firma w naszym imieniu kupowała materiały, pamiętajmy o tym, że każdy zakup powinien zostać potwierdzony fakturą.

Kosztorys

Generalny remont wiąże się z wieloma mniejszymi i większymi wydatkami. W sporządzanym kosztorysie nie pomijamy żadnego z nich, włączamy do niego nawet zakup najdrobniejszych materiałów, takich jak folie zabezpieczające czy pędzle. Dlaczego należy o tym pamiętać? Ponieważ nawet jeśli pojedyncze artykuły tego rodzaju wydają nam się tanie i mało znaczące, w sumie mogą stanowić bardzo istotną część wszystkich wydatków. Sporządzając dokładny kosztorys przed zakupem materiałów i podpisaniem umowy z ekipą remontową unikniemy niemiłego zaskoczenia, kiedy okaże się że przekroczyliśmy planowany na remont budżet. Warto dokładnie przemyśleć planowanie oszczędności – kupno tanich materiałów budowlanych może się okazać na dłuższą metę mało opłacalne, gdyż w bardzo krótkim czasie mogą one ulec zniszczeniu i tym samym narażać nas na znacznie większe koszty, niż gdybyśmy kupili od razu materiały z wyższej półki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie się samodzielnego wykonania niektórych prac remontowych, np. malowania albo tapetowania. Nie są to zadania trudne, zatem nawet mimo braku doświadczenia nie powinniśmy mieć z nimi większego problemu. Prace wymagające większych umiejętności powinniśmy zostawić fachowcom – takim jak przedsiębiorstwo budowlane REM-BUD. Podejmując się samodzielnego wykonania prac, których nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy, ryzykujemy zmarnowaniem materiałów i koniecznością naprawy popełnionych przez nas błędów i wynikających z nich usterek.