W jaki sposób policzyć koszty wykończenia mieszkania w stanie surowym

Mieszkania w stanie developerskim lub inaczej „surowym” są wciąż najchętniej kupowanym typem nowych lokali na rynku nieruchomości. Zanim będziemy mogli się do niego wprowadzić, konieczne będzie jego wykończenie, a to jest nie tylko czasochłonne ale również dość kosztowne. Oto kilka rzeczy, które należy brać pod uwagę przy planowaniu kosztorysu.

Co oznacza „stan developerski”?

Stan developerski oznacza minimalne wykończenie, w jakim developer oddaje nam nasze mieszkanie. W praktyce niemożliwością jest ustalenie jednej definicji stanu developerskiego, gdyż każda firma posługuje się własnymi standardami. Najczęściej jednak w zakres wykończenia wchodzą – ściany, podłogi, parapety, okna, a także drzwi wejściowe do mieszkania. Niektórzy developerzy oferują swoim klientom również wykończenie w cenie mieszkania łazienki i kuchni oraz montaż drzwi wewnętrznych. Jeśli kupujemy takie mieszkanie, koszt jego wykończenia będzie uzależniony w dużej mierze od tego, co już w nim zastaniemy i czy zdecydujemy się na pozostawienie wykończonych elementów w tym stanie. Może się bowiem zdarzyć, że wykonana przez developera armatura nie przypadnie nam do gustu i będziemy chcieli ją zmienić – w takiej sytuacji sami poniesiemy koszty tej pracy.

Materiały

Wykończenie mieszkania wymaga kupna odpowiednich materiałów – farb, klejów i wielu innych. Rozpisując kosztorys powinniśmy włączyć do niego dosłownie wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne w pracy, wliczając w to choćby folie zabezpieczającą do malowania oraz taśmy klejące. Na sumę kosztów składa się zarówno jakość materiałów oraz ich ilość – wykończenie dużego mieszkania materiałami o danym standardzie jest znacznie droższe niż wykończenie mieszkania małego przy pomocy materiałów o porównywalnej jakości. Czy opłaca się inwestować w materiały tanie? Wiele osób kieruje się w kupnie materiałów głównie ich ceną, a nie jakością. Jest to dość ryzykowne, gdyż co prawda możemy znaleźć na rynku produkty tanie, a jednocześnie wysokiej jakości, jednak znacznie częściej trafimy na produkty jakościowo słabe. Wykończenie nimi mieszkania może dać złudne poczucie, że dobrze wydaliśmy pieniądze. W rzeczywistości koszty późniejszych napraw mogą być znacznie wyższe niż koszt zakupu dobrych materiałów, które będą służyć nam przez całe lata.

Koszty robocizny

Bardzo wiele osób decyduje się na wykończenie mieszkania własnymi siłami. Jest to rzeczywiście duża oszczędność pieniędzy, gdyż nie musimy zatrudniać ekipy fachowców, jednak z drugiej strony będzie to nas kosztować dużo czasu, który moglibyśmy poświęcić na inne cele. Ponadto nie wszystkie zadania są tak proste jak malowanie czy tapetowanie, które może wykonać każdy, nawet osoba nie posiadająca zbyt dużego doświadczenia w pracach remontowych. Porywanie się na prace trudne, np. montaż wanny czy układanie płytek w łazience może skończyć się zwykłym marnowanie materiałów i czasu – a zatem zwiększeniem kosztów wykończenia mieszkania. W związku z tym lepiej od razu pomyśleć o zatrudnieniu ekipy budowlanej. Jak wybrać odpowiednią firmę? Warto polegać na opiniach bliskich nam osób, szczególnie jeśli korzystały one z usług danej ekipy stosunkowo niedawno. Dobrze jest również obejrzeć mieszkanie polecającej osoby, byśmy mogli na własne oczy przekonać się o jakości usług danej firmy. Jeśli nie mamy takiej możliwości najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do firmy z prośbą o udostępnienie zdjęć wykończonych mieszkań oraz wycenę usług. Dopiero na tej podstawie powinniśmy podjąć decyzję o podpisaniu umowy. Koszt usług jest uzależniony od ich zakresu – niektóre firmy pomogą nam w wyborze materiałów lub same zajmą się ich kupnem na nasz koszt – a także metrażu mieszkania. Profesjonalną pomoc przy pracach budowlanych – wykończeniach i remontach znajdziemy w ofercie firmy Bau-Mar.