W jaki sposób dobrać wygląd poduszek do aranżacji wnętrza?

Dekoracyjne poduszki mają duży udział w aranżowaniu danego wnętrza. Mogą ożywić każde pomieszczenie lub podkreślić prezentowany przez nie styl. Aby jednak przyniosły zamierzony efekt, trzeba nauczyć się je odpowiednio dobierać. Doradzamy czym kierować się przy wybieraniu poduszek dekoracyjnych.

Rozmiar

Jednym z ważniejszych kryteriów jakim warto kierować się przy dobieraniu poduszek dekoracyjnych jest ich rozmiar. Powinien on zależeć od miejsca, w którym mają docelowo zostać ułożone, a więc od wielkości sofy lub fotela. W przypadku kanapy najlepiej zdecydować się na poduszki 45×45 cm lub 50x50cm. W przypadku sof o dużych gabarytach można wybrać nawet większe, a mianowicie te w rozmiarze 60x60cm lub 70x70cm, które uczynią wnętrze bardziej przytulnym.

Z dużych poduszek powinni natomiast zrezygnować właściciele niewielkich sof lub tych w stylu minimalistycznym. Zamiast nich lepiej wybrać poduszki w rozmiarze 40×40, które równie dobrze sprawdzą się na fotelach.

Kształt

Duże znaczenie dla aranżacji wnętrza ma nie tylko rozmiar, ale i kształt poduszek. Najbardziej popularne są te kwadratowe, jednak coraz częściej spotyka się również poduszki prostokątne, okrągłe lub wałki. Wybór kształtu zależeć powinien przede wszystkim od efektu jaki chce się uzyskać z ich pomocą – radzi nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Little Dreams, który oferuje ogromny wybór poduszek dekoracyjnych.

Ci, którzy stawiają na styl nowoczesny powinni wybrać kwadratowe poduszki w takim samym rozmiarze. Jeśli jednak wolicie eklektyzm, możecie zaszaleć i wprowadzić do wnętrza poduszki w różnych kształtach i rozmiarach.

Materiał

W sklepach znaleźć można poduszki dekoracyjne wykonane z różnego rodzaju tkanin, z których każda ma swoje wady, jak i zalety. Najczęściej spotkać można poduszki wykonane lub posiadające poszewki z poliestru, bawełny, lnu, satyny, jedwabiu i aksamitu. W kwestii materiału najlepiej kierować się własnymi preferencjami oraz stylem wnętrza. W tych minimalistycznych najlepiej sprawdzą się poduszki z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, podczas gdy np. we wnętrzach glamour najlepiej wyglądać będą szykowne poduszki z aksamitu, jedwabiu czy satyny.

Przy wyborze materiału warto również wziąć pod uwagę jego grubość – im cieńszy jest materiał, tym bardziej będzie się wycierał, a tym samym szybciej się zniszczy.

Wzory i kolory

Na koniec warto wspomnieć o równie ważnym kryterium, względem którego należy wybierać poduszki dekoracyjne, czyli ich wzorach i kolorach. Jako, że w sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, wybór poduszek jest bardzo duży, to podjęcie ostatecznej decyzji może dla wielu okazać się problematyczne. W tej kwestii najlepiej kierować się wyglądem i stylem pomieszczenia oraz kolorami znajdujących się tam dodatków. Warto wziąć pod uwagę zasadę, zgodnie z którą wnętrza urządzać należy z użyciem maksymalnie trzech pasujących do siebie kolorów. Pozwoli ona uniknąć wrażenia chaosu.

Podsumowując, wybór poduszek w aranżacji wnętrza nie jest tak łatwym zadaniem, jakim może się wydawać. Jednak dzięki zastosowaniu się do powyższych rad cała akcja z pewnością zakończy się powodzeniem.